| вєвιтѕα a întrebat:

Cine au fost turcii selgiucizi?

Răspuns Câştigător
2 răspunsuri:
| mishudrake22 a răspuns:

Trei dinastii turcomane descendente din legendarul Selgiuc (sec. al X-lea), care au domnit în Persia (1060-1194), Kirman (1041-1188) și în Asia Mică (1087-1309). Turcii selgiucizi se impun în zonele Orientului Apropiat și Mijlociu, unde intră în contact cu arabii. Luptă cu Imperiul Bizantin și cruciații. Supun pe rând Afganistanul, Iranul, Siria, Mesopotamia iar apoi Anatolia. Selgiucizii își impun supremația în cadrul lumii arabe și controlează Califatul de la Bagdad.Astiacred ca sunt.winkingbig grin

| Maria_Gavrila_1996 a răspuns:

Ei au fost nomazi din asia centrala care accepta islamismul in secolul al x-lea.