| Gsix a întrebat:

Cine conduce un pluton de soldati intr-o lupta sa zicem, care este functia necesara si care sunt studiile pentru a obtine aceasta functie, rog sa raspunda doar cine stie sigur

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Functie de importanta subunitatii plutonul poate fi condus de un subofiter sau ofiter. La noi conduce un subloctonent (ofiter). Studii: Academia de Inalte Studii Militare.
Ierarhia subunitatilor (simplificata):
soldat,
grupa (grup),
pluton,
companie,
batalion,
brigada,
corp armata,
armata tarii.
Gradele militare le gasesti aici: http://www.mapn.ro/fotodb/Grade-militare

| Gsix explică (pentru Salontanul):

Sergentul ce poate sa faca? cui poate sa dea ordine? si ce studii trebuie sa ai pentru a fi sergent?

| Salontanul a răspuns (pentru Gsix):

Sergentul este primul grad de subofiter si poate da ordine soldatilor si gradatilor.
Gradatii sunt: fruntas, caporal 3-1.