| anonim_4396 a întrebat:

Cine credeti ca sunt mai inventivi, cei lenesi sau cei harnici? va recomand!"DESPRE LENE" DE LUCIA VERONA(gasiti in internet la un simplu click)va regasiti in categoria celor lenesi sau a celor harnici?

Răspuns Câştigător
| Krina a răspuns:

Cei lenesi, din cauza ca au prea mult timp liber, iar cei harnici sunt prea ocupati sa puna in practica ideile altora happy
Glumesc!
Revenind la intrebare, inventivitatea nu tine cont de caracter. Tine cont de imaginatia fiecarei persoane. A nu se confunda cu inteligenta! Desi, de cele mai multe ori, cei inventivi sunt si inteligenti

10 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Sadoveanu spunea in interviuri ca arta este si o chestiune de lene.Aceasta nu inseamna ca toti lenesii sunt artisti.De fapt, creatotul pare uneori un lenes, fiindca refuza sa faca lucruri obisnuite, el fiind mistuit de intrebari si devorat de dorinta de a gasi solutii noi. Mira

April
| April a răspuns:

Din clasa a doua cand am citit povestea unui om lenes scrisa de Ion Creanga si m-a ingrozit ca oamenii il duceau la spanzuratoare pe lenes dupa propria-i vrere, m-am hotarat sa fiu un om harnic.Si sunt...

| elena a răspuns:

Cei mai inventivi sunt... LENESII...

regis
| regis a răspuns:

Clar lenesii sunt mai inventivi, intrucat cauta mereu solutii care sa ii scuteasca de efort.

assiris
| assiris a răspuns:

Lenesii ca au mintea odihnita, doar ca inventiile lor nu sunt bune la nimic. Cei harnici inventeaza mai putin si in folosul muncii lor. Harnicii au inventat roata iar lenesii perna cu puf.

| andreutz a răspuns:

Categoric cei lenesi sunt mai inventivi...eu unul as putea concura la titlul de cel mai lenes roman laughing

| RamonaMn a răspuns:

Cei mai inventivi sunt cei harnici pentru ca ei au mai multe activitati deci mai multa creativitate happy

| Adry a răspuns:

Daca esti inventiv nu inseamna ca esti lenes. Poti fii si harnic si inventiv in acelasi timp fiindca inventivitatea nu are legatura cu starea de spirit ci cu materia cenusie (din cap). Daca esti inventiv vei avea o eficienta mai mare si nu va trebui sa muncesti in plus dar asta categoric nu inseamna ca esti lenes.

| claudiarebecca a răspuns:

Buna. ma incadrez in categoria lenesilor care par harnici pentru ca au un scop laughing tare blogul luciei

| Selena a răspuns:

Eu cred ca sunt din categoria lenesilor dar ma consider foarte inventiva happy