| secreeet a întrebat:

Cine imi da o lista cu participiul trecut al verbelor neregulate din frnceza?

Răspuns Câştigător
| Amilik a răspuns:

Participiul trecut se formeaza astfel:

1. Verbele in -er adauga é la tema verbului (sau in locul terminatiei de infinitiv):

Infinitiv: parler (a vorbi)

Participiu trecut: parlé (vorbit)

Infinitiv: manger (a manca)

Participiu trecut: mangé (mancat)

NOTA: Verbele neregulate être si naitre au si ele participiul in 'é':

Infinitive: être (a fi)

Participiu trecut: été (fost)

Infinitive: naitre (a se naste)

Participiu trecut: né (nascut)

2. Verbele in -ir formeaza participiul trecut in 'i':

Infinitiv: choisir (a alege)

Participiu trecut: choisi (ales)

Infinitiv: grandir (a creste)

Participiu trecut: grandi (crescut)

3. Verbele in -re pot forma participiul trecut in mai multe moduri. Iata cateva exemple:

Infinitiv: rendre (a inapoia)

Participiu trecut: rendu (inapoiat)

Infinitiv: prendre (a lua)

Participiu trecut: pris (luat)

Infinitiv: éteindre (a stinge)

Participiu trecut: éteint (stins)

Infinitiv: nuire (a hrani)

Participiu trecut: nu-i (hranit)

Participiul trecut este folosit in timpurile compuse si la diateza pasiva; se mai pot folosi de asemenea ca adjective. In acest ultim caz se acorda in gen si numar cu substantivul pe care il determina.

EXEMPLE: Ils ont écrit des lettres.

Ei au scris scrisori.

On lit trop rarement les mots écrits.

Se citesc rareori cuvintele scrise.
Aici ai lista completa a verbelor neregulate, tu doar trebuie sa aplici regulile de mai sus:
http://www.preferatele.com/docs/franceza/2/lista-verbe-neregula16.php