| Adelyn_Adelyn_1999 a întrebat:

Cine imi explica cum se face adunarea si scaderea radicalilor?

1 răspuns:
| Pena_Cristina_2000 a răspuns:

Daca radicali sunt la fel adica au acelasi numar sub radical adunarea si scaderea se face pe baza numarului din fata radicalului(se aduna sau se scad) daca in fata radicalului nu ai nici un numar inseamna ca este 1 si nu se mai scrie. Daca numerele de sub radicali nu sunt la fel si nu sunt numere irationale(adica care nu de pot descompune in alti termeni) descompui si daca iti iasa sub radical acelasi numar din nou aduni si scazii numerele din fata radicalilor.