| babe100 a întrebat:

Cine imi explica si mie proverbul "Apa trece, pietrele raman."?

Răspuns Câştigător
| Demoiselle a răspuns:

Pentru scoala, nu?
Proverbul "Apa trece pietrele raman" este deosebit de semnificativ, transmitand invataturi din popor. El poate fi folosit in mai multe contexte, insa analizand antitetic cele doua cuvinte "apa" si "pietre" vom descoperi sensul simbolic al frazei. Apa este unul dintre elementele din care s-a creat universul, este substanta din care iau nastere toate formele, si in care mai apoi ele se intorc. Deci, apa leaga universul fiind un liant universal. Pe de alta parte, apa le separa si le dizolva, fiind un simbol al perisabilului, al trecerii ireversibile a timpului.
Piatra este prin excelenta simbol al duritatii, al soliditatii in timp, al tariei. Tocmai de aceea, fraza sugereaza ca piatra, roca dura este mai rezistenta decat revarsarea apei.
De asemenea, pot aparea diverse interpretari cu referire la viata cotidiana : tristetea pe care ti-o creaza un prieten las poate trece cu timpul, insa durerea pricinuita de tradarea lui va ramane mereu in mintea ta.

13 răspunsuri:
| benny a răspuns:

Basescu pleaca, dar dezastrele raman cam ceva de genu laughing

| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună!

Proverbul "Apa trece, pietrele rămân." este asemănător cu proverbul "Ierţi, dar nu uiţi." deoarece e ca şi cum te-ai gândi la faptul că apa trece, dar pietrele rămân pe loc, nu se mişcă.

Cu alte cuvinte, dacă ai făcut un lucru rău persoana respectivă te iartă dar în sinea sa nu uită niciodată.

Sper că te-am putut ajuta.
Baftă!

Răspuns utilizator avertizat
| Nelutsa a răspuns:

Expresia acesta vrea sa evidntieze ca pietrele au o rezistenta mult mai mare decat fluxul apei, iar de aceea se spune ca intotdeauna apa va merge si pietrele nu se vor misca din loc.
Am raspuns prima te rog fundita?

| alexuts28 a răspuns:

Daca iti amintesti era in clasele primare un text cu un baiat care facea numai rau, iar tatal lui pentru fiecare rautate batea un cui in usa.Cand baiatul s-a facut bun a scos pe rand cuiele, dar totusi gaurile au ramas.La asta se refera, de exemplu tu faci rau cuiva, dupa iti ceri scuze, dar nu se uita...

| babe100 explică:

Multumesc tuturor pentru raspunsurile date!

| delia12isa a răspuns:

1.totul trece, dar nu trece fara sa lase urma.
2.totul a trecut dar amintirile ramn.
3.banii se duc iar omenia ramine
4.Parintii pleaca, copii raman
5. FUNDA?/

| delia12isa a răspuns:

Parintii pleaca, copii raman funda

| fabyzor a răspuns:

Inseamna ca o data ce un lucru este facut indiferent cat ai vrea sa nu fie asa consecintele raman!

| Gyany02 a răspuns:

Expresia acesta vrea sa evidntieze ca pietrele au o rezistenta mult mai mare decat fluxul apei, iar de aceea se spune ca intotdeauna apa va merge si pietrele nu se vor misca din loc.

| maidanezu2002 a răspuns:

Este un joc...

| Asaanii a răspuns:

Da.ca atunci cand te certi cu un prieten...te impaci cu el dar totusi nu mai e aceeasi incredere.mai stiu un status.tonguerietenia e ca o funie.cand se rupe...o legi la loc dar nodul ramane.parca asa era.happy

| Mititelu_Francesca_1967 a răspuns:

Explicati proverbul,, orice lucru e bun la timpul sau,,