| DJohnny a întrebat:

Cine imi explica si mie termenul de "Mimesis"?

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pe Dex online gasesti aproape orice: http://dexonline.ro/lexem/mimesis/101583
Mimesis este o teorie despre artă apărută în Grecia Antică, care consideră că arta reprezintă o „imitație". Acest concept apare până la Platon și se atribuia în special artei teatrale. Mai târziu el este generalizat de presocratici în frunte cu Democrit, care spuneau că toate artele reprezintă o „imitație" a naturii. Platon susține că mimesisul de fapt este o „imitație a imitației". Aristotel a dezvoltat ideea de mimesis, care utilizând-o clasifică artele în două grupuri: 1. Artele reprezentative sau cele mimetice; 2. Artele care completează (care se inspiră din natură).

| AdrianaBacescu a răspuns:

Mimesis-o teorie despre arta aparuta in Grecia Antica.