| Andrey222 a întrebat:

Cine imi poate zice si mie cum imi pot da seama la engleza cand este present simplu sau present continu. Daca se poate sa-mi dati o explicatie care sa ma lamureasca cu acesta, si macar sa inteleg putin cate putin.

5 răspunsuri:
| Patry908 a răspuns:

Prezentul simplu (present simple) reprezinta o actiune care se repeta de mai multe ori in prezent.
De exemplu:
I go to school everyday = Eu ma duc la scoala in fiecare zi

We eat fish every night= Noi mancam peste in fiecare seara.

Prezentul simplu se foloseste si cand vrei sa exprimi un adevar.
De exemplu:
The bird flies in the air= pasarea zboara in aer.
The water boils at 100*c= Apa fierbe la 100*c
(In fine intelegi tu)

Prezentul continuu(present continuous) se foloseste atunci cand te referi la o actiune care se intampla chiar in momentul vorbirii. De obicei se folosesc cuvintele "now= acum", "right now= chiar acum", "at the moment= in acest moment", etc.
De exemplu:
I am reading now= Eu citesc acum.
Presentul continuu se formeaza asa : subiect + "to be" + vb+ -ing"
A da si am uitat sa-ti spun cum se formeaza PS: La persoanele intai si a doua se formeaza cu subiect + vb (forma de infinitiv/dictionar si la persoana a treia se pune un "s" sau "es" (daca verbul se termina cu "sh" "ch" "z" "ss" "o"...si nu mai stiu cred ca atat) la sfarsitul verbului.
Forme de afirmativ, interogativ si negativ la PS si PC

Present simple:
afirmativ: I go to school everyday.
interogativ: Do I go?
negativ: I do not/ don't go...

afirmativ: She/He goES to school
everyday.
interogativ: DOES she/he GO to school everyday? (deci la interogativ pers. a 3-a PS se revine la forma de dictionar a verbului si folosesti DOES)
negativ: She/He DOES not/ DOESn't GO...

Present continuous;
af.: I am reading (now).
int.: Am I reading (now)? (inversezi subiectul si verbul "to be")
neg.: I am not reading (now).
La PC nu exista... exceptii ca sa zic asa, ca la PS cu DOES. La PC functioneaza la fel si la persoana a treia)

Verbul "to be"
I am = eu sunt
You are= tu esti
He/she/it is=...
We are=...
You are= voi sunteti
They are = Ei/ele sunt

Phooooai domne nu stiu cine m-o pus sa scriu atata da no laughing Scuze ca te-am pus sa citesti romanu meu despre limba englezalaughing Sper ca ti-am fost de ajutor big grin

| IMINENT a răspuns (pentru Patry908):

Puteai sa-i dai link-ul.

| Patry908 a răspuns (pentru IMINENT):

Nu e nici un link. Eu am scris din capul meu.

| Drahia a răspuns:

I am a doctor. se foloseste un singur verb in prima forma, de prezent. si la continu se pune terminatia ing. I am sleeping. de fiecare data cand vezi terminatia ing este continu. la orice forma de prezent trecut viitor. I was sleeping la trecut, de exemplu^^

| Andrey222 explică (pentru Drahia):

Nu asta ma refeream si cum imi dau seama ca este present continu, adica cand se folosesc amanoua, ca asta cu ing si to be la present continu stiu si la simplu ce are dar numi dau seama cand sa le folosesc, dacai vorba sa fac o propozitie si sa trebuiasca sa folosesc prezentul continu sau simplu.