| dip2dip a întrebat:

Cine ma ajuta si pe mine cu diatezele la romana.Ma tot chinui sa le inteleg, dar tot degeaba... Explicati-mi va rog frumos si mie...
MA.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Diateza activă arată că subiectul gramatical face o acţiune pe care o exercită asupra unui obiect.
ex:Toţi copiii sunt la şcoală.

Diateza pasivă arată că subiectul gramatical suportă acţiunea făcută de complementul de agent(de).
extonguerajitura a fost mâncată de fratele meu.
Frânghia a fost tăiată.(de)...

Diateza reflexivă arată că subiectul gramatical face o acţiune şi tot asupra sa se restrânge.
ex:Adesea se gândeşte la excursie.
Se învinovăţeşte pe sine.

4 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

1. Nu pozitiva, ci activa.
2. In exemplul "Profesorul o cearta pe Maria" nu ai diateza pasiva, ci activa.

| Bolohan_Petronela_1998 a răspuns (pentru sabin89):

Da scuze, nu am fost atenta.

| Bolohan_Petronela_1998 a răspuns (pentru sabin89):

Am incurcat o cu gradele de comparatie, vezi daca iti bagi in cap prea multa materie...

| eleni9856 a răspuns:

Pai, sunt 3 tipuri de diateze, cum probabil bine stii:
-diateza activa, cand subiectul face actiunea. de exemplu, Eu mananc/ Profesorul citeste.
-diateza pasiva, cand actiunea se rasfrange asupra subiectului, de exemplu: Eu sunt certata de catre profesor. Un indiciu bun pentru identificarea acestei diateze este complementul de aget (in exemplul de fata el este "de catre profesor")
-si ultima este diateza reflexiva, cand aceeasi persoana face o actiune care se rasfrange asupra ei. de exmeplu: Eu ma spal. Deci eu ma spal pe mine, nu pe altcineva...
Sper ca te-am ajutat big grin