| anonim_4396 a întrebat:

Cine ma poate ajuta cu cateva raspunsuri legate de facultatea de ELECTRONICA SI TELECOMUNICATII TIMISOARA.
De ex: cand este simularea?
Si mai multe altele dar daca ati putea sa imi lasati in nume sau ceva...

Răspuns Câştigător
| Mayar a răspuns:

Simularea a fost anul acesta, al sfarsitul lui februarie. Se dau mai multe serii de teste online, ii selecteaza, dupa care merg in eprsoana si dau un test scris. Aveti timp 3 ore sa rezolvati 12 exercitii. Punctajul maxim e de 100 de puncte.
Intra pe pagina lor si afla mai multe. Eu atat am auzit in treacat de la cineva. Sper sa te ajute.

| Mayar a răspuns (pentru Mayar):

Deci ai cam pierdut startul... dar macar te poti uita la ce s-a dat pe site-ul lor.
Alte detalii,,,, nu mai stiu. Doar ca, trebuie sa stii mate si fizica la greu.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Mayar):

Pai da dar... mate pentru admitere, fizica banuiesc ca o sa fac acolo in timpul facultatii

| Mayar a răspuns (pentru DoarBogdan):

Da, o sa faci acolo, insa face o oarecare recapitulare cu voi, dupa care va cere sa rezolvati exercitii, dupa putin 'antrenament' sau chiar deloc. Deci, va cam ia ca din oala, daca nu ai facut in liceu teorie si exercitii. Deci,,,,,,,,,, ar cam fi intelept sa ceri caietele de la cei care la liceu au facut fizica asa cum trebuie si sa mai studiezi, sa incerci sa rezolvi exercitii, sa te familiarizezi. Pentru ca la facultate o sa vina prea multe dintr-un foc si nu o sa poti pricepe prea mare chestie.
Sunt carti de fizica, mai ales cele mai vechi, de dinainte de 2000, in care se explica frumos ce si cum sta treaba. Eu iti recomand sa cumperi dinalea si sa le citesti. Macar teoria, fenomenele si formulele sa le stii. Si sunt sigur ca ai ceva cunostinte, rude, preiteni, care iti pot spune capitolele de la fizica studiate la liceu. Stiu ca optica nu va cere sa stiti la facultate, si nici acustica, sau sunetele, sau cum se numeste.
Esti tanar, creierul poate pricepe, se poate dezvolta. Dupa vreo 30 de ani, o sa fie mai greu sa pricepi si sa asimilezi. Dar acum va fi usor si relaxant, daca o sa le iei pe rand si o sa le citesti asa cum trebuie, eventual si sa mai cauti pe internet experimente filmate.