| BlackPearl a întrebat:

Cine poate sa imi spuna si mie care este formula pentru suma numerelor consecutive pare?

5 răspunsuri:
| PokemonPew a răspuns:

Suma n=(n+1)*n/2 funda? plzzz

| Ayalla a răspuns:

N*(n+1) totul impartit la 2

| nobody2011 a răspuns:

Dai factor comun pe 2;
Ex.:2+4+6=
2*(1+2+3)=
Si pe urma [n*(n+1):2]*2big grin

| JT a răspuns:

Dai factor comun pe 2. Daca ai spre exemplu: 2+4+6+...+20, cand vei da factor comun va arata cam asa:2*(1+2+3+4+...+10). In paranteza ai Suma lui Gauss cu nr. consecutive. Se face asa: cel mai mare numar il inmultesti cu el+1 si imparti la 2. Daca avem suma data de mine, va fi: 2*(10*11:2). Avand in afara parantezei *2, iar in paranteza :2, se va "simplifica". Si va ramane 10*11 si asta e suma. O rezolvi si gata. Daca nu ai inteles, un mesaj si ti-o explic mai bine.

| Panteraa a răspuns:

Suma=a2+b4+c6 (asta mi-a dat-o mie )