| Oprisan_Bogdanel_1980 a întrebat:

Cine poate sa-mi spuna ce se studiaza la sectia filologie in liceu? dar la stiinte sociale?

Răspuns Câştigător
| M4riusT a răspuns:

In clasele a IX-a si a X-a, atat profilul uman, cat si cel real insumeaza 32 de ore de curs pe saptamana. Indiferent daca elevii opteaza pentru filologie sau stiinte sociale sau matematica-informatica sau stiintele naturii, elevii vor avea, saptamanal, doua ore de educatie fizica si una de consiliere si orientare (dirigentie). Diferentele apar la distributia celorlalte materii.

Primii 2 ani de liceu cunosc o repartizare egala a orelor pe materii in cazul profilelor matematica-informatica si stiintle naturii. Astfel ca cei care vor urma unul din aceste doua profile, ar trebui sa se pregateasca saptamanal pentru 14 ore de real (4 de matematica, 3 de fizica, 2 de chimie, 2 de biologie, 1 de informatica si 2 de Tehnologia Informatiei si Comunicarii - TIC) si 16 ore de uman (4 romana, 4 limbi straine moderne, 1 de istorie, 1 de geografie, 1 de religie, 1 din aria socio-umana si 2 de arte – muzica, desen).

In clasele a IX-a si a X-a, la profilele Filologie si Stiinte Sociale, elevii se vor pregati saptamanal pentru 19 ore de materii umaniste (4 de romana, 1 de latina, 6 de limbi straine moderne, 2 de istorie, 2 de geografie, 2 de socio-umane, 1 de religie sau istoria religiilor, 2 de arte – muzica, desen) si 8 de real (2 de matematica, 2 de fizica, 1 de chimie, 1 de biologie, 2 de TIC).

In clasele a XI-a si a XII-a, la profilul Matematica-Informatica, numarul de ore de romana scade cu 1, la fel se intampla si cu biologia si chimia, iar artele si TIC dispar complet din orar. In schimb va creste numarul de ore de informatica (la 4 pe saptamana) si apare un numar de 4 pana la 6 ore de curriculum la decizia scolii, care va fi cel mai probabil indreptat spre optionale pe zona de real.

Elevii care doresc sa opteze pentru Filologie, vor face aproximativ 20 de ore de uman pe saptamana, in ultimii doi ani de liceu, la care se adauga si optionalele. Apare o materie noua: literatura universala. Se va pastra o ora de educatie artistica pe saptamana, in timp ce matematica si informatica dispar complet.Veti avea o singura ore de stiinte si una de TIC.

Cei de la Stiinte Sociale nu vor face literatura universala, insa li se va mari numarul de ore de istorie si vor trece prin studii sociale. Matematica ramane in orar cu 2 ore pe saptamana, identic cu TIC. Celelalte materii de real sunt insa complet absente.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La-filologie-se-studiaza-in-principal-roamana-si-limbile-straine.