| mikutza_1812 a întrebat:

Cine se uita la romanii au talent?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Era o dimineata furtunoasa.Inca mai motaiam. Dorotheea a intrat in camera si a tras draperiile. M-am ridicat si ma pregateam sa tip la ea, dar m-am calmat in data ce mama a intrat. Eleganta ca intotdeauna, dar aspra de serioasa, deja cu palaria cu pana pusa. Mi-a facut un semn din ochi sa ma imbrac si i-a ordonat Dorotheei sa-mi puna rochia visinie de casmir.
M-am dat jos din pat nerabdatoare sa aflu despre ce e vorba.
Am inceput sa suflu greu dupa ce doica Dorotheea mi-a pus corsetul. Mi-a dat palaria cu pana gri indata ce mi-a aranjat parul intr-un coc simplu, deasupra gatului. Parul meu roscat se armonia perfect, zicea Dorotheea cu rochia visinie. Pentru mine nu conta. Voiam nespus de mult sa vad ce se intampla.
Am coborat in salon, unde tatal si bunicul mestecau grabiti, cate o bucata de biftec.
Tatal meu s-a ridicat, si bunicul s-a indeptat spre salon. Am inteles ca era prea obosit sa vina cu noi.
Indata ce am urcat in diligenta, m-am hotarat sa risipesc enigma. M-am intors catre mama si am intrebat-o unde mergem. Mi-a raspuns zambitoare, dar cu o seriozitate apasatoare ca mergem la Moldova. " De ce? " am intrebat. " Nu mai fi nepoliticoasa.Nu e frumos sa fi asa de curioasa. Mergem ca sa-ti cunosti viitorul sot " " Dar, pe mine nu ma intreaba nimeni. Am doar 15 ani. Nu cred ca asta e ce vreau eu. " " Nu fi obraznica Mara! Casnicia asta a fost planificata de cand erai in leagan. Te vei marita cu prietenul tatalui tau, lordul Comanesu."
" Mama, are 40 de ani. Nu cred ca e corect " "Nu este decizia ta.Am mai vorbit despre asta. "
Am hotarat sa tac dupa ce mama mi-a dat o palma parinteasca ce acum atarna greu si rosie pe fata mea.

Am facut un popas de o zi la un tractir pe care surgiul nostru il stia.

Eram sigura ca asta nu e ceea ce imi doresc, asa ca am iesit pe fereastra iatacului de indata ce am scapat de privirele mamei mele.Am luat-o la goana spre padure.

Sper sa-ti placa. E idee de moment.hee hee

1 răspuns:
| almamihaela a răspuns:

Si eu ma uit, dar nu stiu ce s-a intamplat cu : "brigada 2 pe 3 &master red"