| Idontcare69 a întrebat:

Cine stie ca a facut bine, explicati-mi si mie cum era cu completiva indirecta big grin. Eu am scris "Esti impotriva celui care nu isi face tema", e bine? Va urez mult succes :*!

2 răspunsuri:
| Zacase a răspuns:

Parerea mea, PCI e introdusa de "celui care", nu "care", deci cred ca nu e bine. Se putea face si cu care simplu, daca incepeai direct cu PCI

| HellyBoy a răspuns:

Imi pare rau sa te dezamagesc, dar nu e bine.Propozitia ta determina pronumele demonstrativ,, celui'', deci este atributiva, nu completiva indirecta.