| a0b1c2 a întrebat:

Cine stie cum se rezolva un astfel de sistem de ecuatii?
Am o profesoara mult prea inteligenta ca sa ne explice si noua

1 - 4x >-2 (x+1)
2.5x > 3/4x - 1

Dau fundita

4 răspunsuri:
| georgesur a răspuns:

Pentru exemplu, primua inegalitate:
1>4x -2x -2
3>2x rezulta ca x apartine intervalului (minus infinit, 3/2)

La a doua inegalitate, aduci la acelasi numitor (4), scapi de numitor prin inmultire cu 4, obtii o inegalitate asemanatoare cu prima.Rezultatul va fi x > -4/7
Facind intersectia celor doua solutii obtinem:
x apartine intervalului(-4/7, 3/2)

| Nastia a răspuns:

Desfaci parantezele si muti x-urile intr-o parte apoi imparti la cate x+uri ai.si iti iese x>un nr

| Alexander_1900 a răspuns:

Conform regulamentului, nu ai dreptul de a cere ajutor referitor la teme.

4. In atentia elevilor/studentilor: Nu acceptam intrebari prin intermediul carora incercati sa va rezolvati temele pentru acasa sau temele de vacanta. Cei care nu vor respecta acest aspect risca sa fie sanctionati prin stergerea/ suspendarea contului.

| zapa1 a răspuns:

Din pacate nu stiu
dar stiu cum e cu profa prea desteapta ca sa explice, doar ca la mine e la lb romanalaughing