| adrianionut23 a întrebat:

Cineva care stie geografie de aici si ma poate ajuta?
Am maine test.
Sau sa imi spuna cum pot invata usor.

Răspuns Câştigător
| SEMIHA a răspuns:

Am luat 9 la BAC, la geografie. E atât de simplă materia, crede-mă.

Ca să înveți mai ușor, ia notițe, subliniază chestiile importante, fă-ți câteva scheme logice.

Învață de la 0. Începe cu capitalele din Europa, fiindcă doar astea se dau la BAC, în caz că vrei să dai examen la asta. Apoi ia câte 3-4 orașe din țările europene, apoi golfuri, strâmtori, penisnule, insule, oaceane, mări, fluvii, râuri etc. Asta se dă la BAC. Toate trebuie să le știi. La fel și pe harta mută.

După care iei și înveți România. Bucată cu bucată. Munți, râuri, podișuri etc. Dacă vrei să iei o notă bună, dai ce e mai bun.

1 răspuns:
| WeakSide a răspuns:

În primul rând pe ce clasă ești? Ca să înveți geografie, trebuie să o iei logic, dacă e teorie. Dacă trebuie să știi niște zone ai nevoie de un atlas pentru a reține vizual continente, ape, oceane etc, in caz de nu ai atlas cauți pe net Harta Lumii, sau Harta României, depinde ce ai de învățat. Citeste de maxim 2 ori foarte atent și gândindu te la tema lecției.