| anonim_4396 a întrebat:

Cn imi explica si mie modul imperativ in franceza? ca nu am inteles nimic de la scoala, funda!

3 răspunsuri:
| VladestepeTPU a răspuns:

Modul imperativ arată un indemn NUMAI la persoana a2a.Exemplu 'Mănâncă!','Citeşte!', etc.O martice a lui este intonaţia.În franceză este cam la fel.Verbul conjugat la persoana a2a singular/plural şi semnul exclamării.

| SiminaSalvadore a răspuns:

Uite daca ai rabdare pana diseara la 6-7 cand vine mama o pun pe ea sa iti explice(mama mea e profesoara de franceza)

Răspuns utilizator avertizat