| chuckmanson a întrebat:

Considerați că Ernesto Che Guevara a fost un om bun sau nu? Ce părere aveți despre el?

Răspuns Câştigător
| romeo78 a răspuns:

Ernesto Che Guevara, alături de Fidel Castro, au reprezentat în secolul XX, simbolul libertății Americii Centrale și de Sud, față de rămășițele vechilor imperii care le-au condus timp de secole. Ei au fost asemenea partizanilor de la noi din țară, lui Iosif Tito din Yugoslavia și a altor oameni lideri care s-au opus regimurilor totalitare.
Unii au devenit dictatori, unii au pierit în închisoare, iar alții au reușit să trăiască și să vadă libertate fără să fie conducătorii țării respective.
Dar, ei sunt, ceea ce ne lipsește mult de tot în ziua de azi: oameni lideri, care prin discurs, promisiuni, programe reușesc să coalizeze populația, să facă lucrurile să se miște, să se schimbe ceva în acea țară!
În prezent, din păcate, nu mai există astfel de persoane, de lideri, care să pună mai presus interesul național, să fie gata să se sacrifice, la propriu, pentru idealul lor!

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Era un revoluționar comunist.
Pentru el binele însemna distrugerea orânduirii capitaliste prin luptă armată, cu arma în mână, omorând pe dușman.
Dacă crezi că asta este bine, atunci era om bun.
Asta vor comuniștii, să fie bine pentru toată lumea.
Și impun binele cu pistolul mitralieră.
Deci era un om care dorea binele cu orice preț.
Și a plătit acest preț.
A fost împușcat.
Unii cântă faptele lui de vitejie.
Alții consideră că a fost un bandit și criminal.
Părerea mea?
Dacă justifici crimele tale pe motiv că tu vrei să faci bine, un asemenea om trebuie oprit, că face rău.
Deci el nu era un om rău, dar făcea rău.

| Dismally a răspuns:

Cred ca a fost un idealist, a incercat sa faca ceva bun doar ca rezultatul nu a fost cum si-l imagina el.

| sopranaCadaverica a răspuns:

De ce intrebi? Daca iti zicem ca a fost un om bun, o sa scoti tricoul cu Che Guevara din sifonier ca sa il porti?

| chuckmanson explică (pentru sopranaCadaverica):

Da bă da da da da da
Voiam doar să aud păreri diferite despre această personalitate istoricălaughinghappy

| gothicbat a răspuns:

O părere de milioane de €