| hamsterita29 a întrebat:

Conteaza la admiterea de la liceu daca privin de la aceeasi scoala?

Răspuns Câştigător
| neutrino a răspuns:

Nu, aceasta este o idee gresita.

6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU contează de la ce liceu/şcoală generală provii, repartizarea se face în mod COMPUTERIZAT în funcţie de media de admitere şi de opţiuni!

"Calculul mediei de admitere
utilizate pentru admiterea în învățământul liceal
pentru anul școlar 2014-2015 :

1. Media de admitere, pe baza căreia se realizează înscrierea în clasa a IX-a a absolvenților învățământului gimnazial, se calculează ca medie ponderată între media generală la evaluarea naţională susţinută de absolvenţii clasei a VIII-a, care are o pondere de 75%, şi media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a, care are o pondere de 25% în calculul mediei de admitere.

2. Calculul mediei de admitere se face astfel:

MA = ( ABS + 3 EN ) / 4

unde:
MA = media de admitere.
ABS = media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a;
EN = media generală obţinută la evaluarea naţională susţinută de absolvenții clasei a VIII-a" - SURSA = Anexa 2 din Ordinul 4925/29.08.13 - vezi linkul :
edu.ro/index.php?module=uploads&func=download&fileId=18352

Toate cele bune.

| digital7shady a răspuns:

Nu, conteaza doar media de admitere.

| Cherry94 a răspuns:

Nu conteaza.

| hamsterita29 explică:

Eu am vaZut la lista de admitere prima data pe cei care erau de la acea scoala si am crezut ca au un fel de " prioritate" happy

| Popescu_Roxana_1990 a răspuns:

Nu,nu are nici un fel de legătura! Plus ca nu ar fi corect fata de alții...