| Albertliceu a întrebat:

Copilului meu i s-a aprobat transferul la alt liceu, am dus aprobarea la liceul unde a terminat clasa a - IX-a, am sunat sa intreb cand pot ridica aprobarea lor si tot ce trebuie sa mai ridic de la ei si au spus ca e posibil sa fie si dupa 15 august pentru ca e vacanta. E posibil sa nu primesc aprobare, pana atunci nu stiu nimoc stam cu emotii. Liceul care il primeste doreste sa aduc cat de repede. Cum sa fac? Multumesc frumos!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este necesara nici o aprobare de la liceul de unde se transfera, este vorba doar de un aviz consultativ, acesta poate fi pozitiv (de acord cu transferul) sau negativ (nu sunt de acord) dar liceul de transfer nu este obligat sa tina seama de acest aviz, indiferent cum este.
De altfel spui ca i s-a aprobat transferul chiar fara aviz, de acesta au nevoie doar formal, sa existe hartia la dosar.
N-ai ce face acum, daca nu este unul din conducerea liceului (director sau director adjunct) care sa semneze avizul, trebuie sa astepti pana o sa fie.