| Florennce a întrebat:

Cred ca o sa ramana in istorie chestia asta cu subiectiva/predicativa. Pana la urma, vreau sa stiu clar : se puncteaza sau nu ambele variante? ...Toata lumea zice ca se puncteaza, altii ca nu.
Si s-a dovedit ca cei care au pus predicativa au fost copii inteligenti dar au fost dezavantajati deoarece au gandit logic. Acum nu spun ca cei care au pus subiectiva sunt prosti, Doamne-Fereste!
Astept raspunsul! Multumesc!

7 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Subiectul nu este ambiguu, asa cum s-a spus.Este clar ca avem o subiectiva.Ne convingem prin contragere:"Jena este dificultatea rasfoirii"."Jena" este subiect.Multi elevi suspecteaza o capcana cand vad un subiect mai simplu.De aceea au gresit.Corectarea se va face dupa barem.Cei cu "predicativa" sunt invitati sa faca o contestatie pentru a se cunoaste amploarea greselii.Se promite ca la distribuirea computerizata nu se va tine seama de greseala lor.In mod sigur vor fi nemultumiti cei care au lucrat corect.

| missmine a răspuns:

Pai se spune ca se puncteaza in cazul in care ajuta la repartizarea la liceu! http://www.adevarul.ro/......27690.html dar se vor puncta in anumite judete, depinde de comisie http://www.adevarul.ro/......html.Funda plzzzzzzzzz?!

| Sakura1218 a răspuns:

In cadrul emisiunii de la realitatea din momentul actual se va vorbi despre acest lucru ( ministrul va lamuri situatia ) ...acum discuta un subiect politic dar urmeaza si stirea cu evaluarea nationala ( cred ca peste 30 min ).

| onlyagirl a răspuns:

Se puncteaza ambele variante, desi...amandoaua sunt corecte? dupa parerea mea e imposibil, asta desi nu am vazut subiectele.winkinge ca si cum ai spune ca subiectul poate fi predicat si invers.aiurea oricum.deci stai calma...te bazezi pe punctajul acelui exercitiu.

| bursuc001 a răspuns (pentru onlyagirl):

OffTopic ( scuze ) :

onlyagirl - Verifică-ţi setările profilului, că nu mă lasă să-ţi dau mesaj privat şi nu pot să-ţi răspund la mesajul trimis în privat!

Intră în Meniu la "Editare profil" şi la rubrica "Vreau să primesc mesaje de la" SETEAZĂ : toţi membrii TPU, apoi mai dă-mi un mesaj privat scurt ( de confirmare ) şi îţi trimit răspunsul la cel anterior!

| Aleksandru97 a răspuns:

In clasa mea, doar trei copii au spus ca e subiectiva, cei mai prosti.
Ei nu au stiut ce e, si au pus la nimereala (si au si nimerit), mi-au si zis ca nici nu au citit fraza prea bine.

| bubblex a răspuns:

Buna!
Este oficial, se puncteazaa ambele variante! :)
Uite:
http://www.gandul.info/......iv-9788475

Deci, ambele variante sunt corecte!