| Ermer a întrebat:

Cred ca toata lumea de aici a auzit de melodia "Ma-ta are cratima" am si eu o intrebare care s-ar putea sa para penibila dar totusi mai bine intreb decat sa ma fac de ras.Acum toata lumea spune ca, cuvantul "ma.ta" are cratima si critica pe toti care nu scriu asa.Eu sincer nu stiu care e forma corecta mata sau mama ta asa ca poate o sa-mi spuneti voihappy
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| MalleusMaleficarum a răspuns:

Mă-ta vine de la "mama ta", "mumă-ta" sau "maică-ta".
Deci toate sunt corecte.
Oricum, mi-a ajuns până peste cap cu căcatul ăla de melodie, acum toţi inepţii ştiu chipurile să scrie corect "mă-ta" (făcând alte greşeli gramaticale, dar ce pu-la lor contează, ştiu să scrie corect MĂ-TA!), şi taxează imediat pe oricine căruia încă nu i-a pătruns timpanul melodia, şi care încă scrie împreunat.
Să mă scutească frumuşel de tâmpeniile lor.

6 răspunsuri:
| DakotaRoyse a răspuns:

Mă-ta e prescurtare de la maică-ta. Ambele sunt corecte.

| Mădă0611 a răspuns:

:)) Chiar a prins chestia asta.
"Music doesn't lie. If there is something to be changed in this world, then it can only happen through music." Jimi Hendrix
Acum să apară melodii pentru fiecare înjurătură --> http://diacritica.wordpress.com/2010/06/22/sa-injuram-corect/ =)) dar Paraziţii sau B.U.G., că de pârliţii ăştia cu vRoiam n-am auzit până acum.

| Teooooooo a răspuns:

Mama ta= ma.ta
mama ei/lui= ma-sa

| anaaremere123 a răspuns:

Ambele forme sunt corecte mama ta/ma.ta, doar ca ma.ta e mai vulgar.

| Stefan_Stef_1996 a răspuns:

Dupa parerea mea forma corecta este mama ta, dar melodia se refera la golanii care zic cuvantul :1) neexistent in limba 2) nescris corect

| tmy2 a răspuns:

Exista si mama ta, in argou "ma.ta", dar si mata ex. Mata n-ai vazut stirile?