| Ella_6365 a întrebat:

Credeti ca alchimistii vor reusi vreodata sa transforme metalele in aur?

12 răspunsuri:
Anna
| Anna a răspuns:

Alchimia nu are legatura cu chimia. Daca s-ar fi putut face asta pe scara larga, aurul n-ar mai fi fost metal pretios.

Anna
| Anna a răspuns:

@No god-stiu asta, nu am vrut sa scot in evidenta faptul ca este un metal pretios doar pentru ca este rar.Nu ar mai fi modenda de schimb si probabil nu ar mai fi la fel de pretios, daca l-am avea din abundenta.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

NU.

| Parintele a răspuns:

Niciodata.

| Parintele a răspuns:

Anna, aurul este un metal pretios si pentru proprietatile sale nu numai pentru ca este rar.

| Wtf9000 a răspuns:

Si crezi ca daca ar reusi ti-ar spune tie?hee hee

| baba a răspuns:

Eu cred că alchimia e o ştiinţă (sau mai bine zis pseudoştiinţă) fascinantă, plină de simboluri, din care avem tone de învăţat. Dacă vor reuşi vreodată să preschimbe fierul sau plumbul în aur, nu ştiu ce să zic. Mă gândesc acum la formarea universului şi felul în care un element s-a născut dintr-un altul: Heliul din Hidrogen şi aşa mai departe. A fost nevoie de atingerea unor temperaturi colosale pentru a unifica structurile a doi atomi. Mă îndoiesc că vor reuşi alchimiştii printr-o formulă ascunsă.

| Ella_6365 explică:

@no god
foarte optimist...

@grim
tot o sa se afle pana la urma daca descopera ceva

| Ella_6365 explică:

Interesant raspuns, baba happy

| ciprian_8384 a răspuns:

Categoric;
Alchimistii nu; Inginerii da; Problema se pune insa altfel : masinaria va revolutiona tot ce cunoastrm astazi si scopul eu nu va fi sa transforme metal in aur... sunt alte intrebuintari mai realiste...
Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

| iluminous a răspuns:

Hai sa va zic cv.alchimia este la fel ca si ghicitul in carti sau cafea.numai noi, cei naivi credem asta, cu adevarat nu se intampla.nu se poate face asa ceva.