| elenacata a întrebat:

Credeti ca basmul este o specie depasita? argumentati pro sau comtra.(aceasta este o discutie la romana unde trebuie sa aflam cat mai multe idei si sa le comparam cu ale noastre)

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, nu este o specie depasita, structura narativa a basmului o regasesti in romanele moderne de pretutindeni, tipologia personajelor de asemenea, unde daca nu in basm, intalnim categorii estetice prezente in toate operele narative.
Am vorbit la modul general, pentru ca n-as dori sa efectuez o tema!
Monica

8 răspunsuri:
| vilmaristul a răspuns:

Basme se spun si in ziua de azi
guvernantii nostri sunt experti
dar la modul serios, urmarind seriale si filme sf, cred ca fiecare basm are un sambure de adevar, mai mult sau mai putin fantezist

| sarcasmuser a răspuns:

@ i.love.me: basmele sunt scrise de prozatori, in niciun caz de poeti! Poetii scriu poezii. Sau ti se pare tie ca basmele au versuri? Doesn't matter anyway.
@elenacata: si eu am acceasi tema, si in opinia mea nu cred ca este depasita, deoarece romanele moderne (mai ales SF-urile) au la baza structura specifica basmelor. La fel si personajele.

Hope I helped.:*

| i.love.me a răspuns:

Mie nu imi plac basmele pentru ca:
-nu au niciun sambure de adevar
-poetul ajunge cu imaginatia prea departe
-plistisitoare
-prea multe elemente(cifra simbolica fiind 3..."3 suroi"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este, ca dovada Hary Poter acre este de fapt un basm. Pentru teme la romana n-am idei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, nu este o specie literara depasita

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am nevoie de aceeasi temabig grinbig grin...imi poti da si mie niste argumente te rog frumos?big grinbig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Basmul nu trebuie princeput ca o specie depasita mai ales de catre cei mai mici din generatiile noastre intruncat ele reprezinta nu numai o distractie literara dar si o viziune dihotomica despre lume:diferanta dintre bine si rau

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vreau si eu cateva idei...imi trebuie la romana va rog:d