April
| April a întrebat:

Credeti ca e corecta exprimarea :"comemoram 20 de ani de la revolutie"?

Răspuns Câştigător
| petru a răspuns:

Este incorect deoarece " Aniversam zilele de 17- 21/12/1989, respectv zilele Revolutiei "
am putea zice "Sarbatorim trecerea a 20 de ani de la Revolutie"
Desigur, oricum s-ar spune pentru mine Ridicarea din 17-21/12/1989 este parte din viata mea si asa ramane!
Sigur ca stiu ca din dupa masa zilei de 22/12/1989 a inceput contrarevolutia bolsevica condusa de grupul Iliescu, si asa ramane!
Am inca o perioada placuta mie, Piata Universitatii ( Golaniada), care a continuat Lupta Anticmunista, in Cluj am fost initiatorul si unul dintre Conducatorii Ei.
De aceia pentru mine, care(zic eu) n-am mancat painea Tzari de pomana este o Datorie sa nu Uit! Sigur, maine 21/12/2009, voi fi la Cimitirul Eroilor Neamului romanesc ca sa le spun, Martirilor, ca lupta Anticomunista Continua! Desigur ma voi intalni cu multi Frati care cred/stiu /doresc infaptuirea Cuvintelor Badiei Mota :
""Sa faceti o Tzara ca soarele sfant de pe Cer, iubitoare si ascultatoare de Dumnezeu!""
acelasi,
petru borodi/Cluj

10 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Unii comemoreaza, evident. Le-a murit comunismul, conducatorul iubit, deci, au toate motivele sa comemoreze. Sunt cei care, nici acum, dupa 20 de ani, nu au uitat limbajul de lemn atat de tocit inainte de '89.
Ma uit la raspunsurile unora si vad fostii secretari BOB din sectii de diverse uzine formuland fraze sforaitoare care-mi fac pur si simplu greata.
Ii comemoram pe cei care au murit, prosteste as spune, sperand ca ne va fi mai bine. Pacat. Au murit degeaba.
O intreaga clasa sociala/politica aniverseaza. Pentru ca, daca n-ar fi fost acei naivi care s-au sacrificat acum 20 de ani, ei n-ar mai fi stat cocotati in turnurile lor de fildes, privind cu dispret suveran un popor care deja a uitat cum explodeaza mamaliga.
Se pare ca adevaratii martiri ai Revolutiei, au murit pentru ca fosti legionari sa se impauneze cu moartea lor. RUSINE!

Stefan
| Stefan a răspuns:

Cred ca este corecta exprimarea ''comemoram'', pentru ca dupa 20 de ani de la revolutie noi comemoram solemn amintirea unui eveniment de care este legat poporul roman.

| alexdop21 a răspuns:

Smiley sa inteleg ca nu stii mare lucru despre revolutie... dar in fine nu despre asta e vb aici. Din pacate expresia asta e "usor" fortata. In decembrie `89 au murit multi oameni, si asta este foarte trist, tot atunci ne-am castigat "democratia"! Am pus-o in ghilimele pentru ca inca nu se vede democratia asta. Problema e ca atunci nu a fost neaparat o revolutie, dar si o lovitura de stat. In astia 20 de ani de atunci am tot incercat sa ne "democratizam " dar inca nu am inteles termenul asta. Unii au profitat maxim de libertatea asta si au reusit sa se ridice din ruinele societatii, altii inca se zbat in nori si altii inca il plang pe Impuscat! Este trist cand auzi cate un copil ce a auzit de la parintii lui ca era bine pe vremea aia, ei bine nu era, cel putin in ultima perioada a comunismului era din ce in ce mai greu, trebuia sa ai pile peste tot, trebuia sa te feresti de toata lumea, nu aveai voie sa gandesti! Acum totul s-a schimbat dar mentalitatea comunista inca este printre noi! Oricum ne rugam pentru sufletele oamenilor ce au pierit in aceea revolutie, tarana usoara si sa speram ca nu va trebuii sa mai trecem inca odata prin momentele alea.

| death a răspuns:

Iliescu comemorează. Restul lumii aniversează, asta dacă este să ne referim strict la eveniment şi la semnificaţia lui. Nu este corectă nici una dintre variante, pentru că ele nu sunt obiective. Eu zic că, pur şi simplu, "au trecut 20 de ani de la revolutie", pentru că fiecare are concepţia lui. Pentru unii e de tristă amintire, pentru alţii este motiv de chindie.

| juniper a răspuns:

Da, de ce nu?

| dorinaugustin a răspuns:

NU, nu este corecta exprimarea...eu nu vreau sa-mi aduc aminte de perioada aceea. happy

| ingerash_1766 a răspuns:

Nu este corecta deloc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se tinde spre simplificarea expresiilor desi ele par usor fortate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu siguranta, nu!

| smiley11231 a răspuns:

Da