| Klaus999 a întrebat:

Credeti ca este greu daca treci de la un profil precum cel economic la o facultate unde se face mai multa fizica si matematica? Mentionez ca la acest profil se face matematica m2 iar fizica nu se face decat in clasa 9-a.

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Insasi trecerea de la "nivel" liceal la cel universitar este dificila --- daramite o matematica sau o fizica!
Daca, in viitor, ai in gand sa devii inginer, vei avea nevoie de cunostintele de matematica-M1 si cele de fizica care se studiaza intr-un liceu teoretic cu profilu real. In facultate, gradul de dificultate a celor doua discipline il depaseste cu mult pe cel din liceu. Pana si testele admiterii in facultate sunt astfel concepute incat sa selecteze "graul de neghina" --- mai ales la facultatea de automatica si calculatoare!

| IoanaIonuca a răspuns:

Si a 10a, chiar. Da, eu zic ca e destul de greu avand in vedere ca tu in ultimii 2 ani nu mai faci fizica deloc si iti dai seama ca o sa uiti. Ar fi bine ca macar in a 12a sa faci ore, asa ti-ar fi si tie mai usor.