| GavrilGabriel1999 a întrebat:

Credeţi că un om poate reuşi în viaţă şi fără şcoală? Credeţi că poate ajunge cineva mare, fără nişte studii? Uni oameni spun că da. Vă rog argumentaţi

Răspuns Câştigător
| RB26DETT a răspuns:

Trebuie sa vii cu o idee, o inovatie, sa ai o baza, de exemplu parinti cu bani dornici sa te puna pe picioare, cand zic bani ma refer la multi!
Ia si tine-te de scoala! Nu strica sa faci si facultate! Dar nu profiluri d-alea de nu te angajeaza nici la Kaufland, stii la ce ma refer.
Probabil ca ai auzit de oameni mari care s-au lasat de studii si au ajuns miliardari, ei bine, s-au lasat de niste facultati de top, nu de facultatea de stiinta mediului sau ce mai sunt acum d-astea mai inutile dar lumea le face pentru diploma si pentru status social 'am facut facultate'

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, cu conditia ca parintii copilului analfabet, sa fie miliardari!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da poti reusi si fara scoala, am cunoscut un onorabil domn care avea doar 10 clase ( era un om foarte citit si serios ). A plecat in strainatate sa lucreze si-a facut un rost acolo si acum are un magazin pe care-l administreaza. I-a fost cam greu dar s-a descurcat sunt persoane ce au dovedit ca se poate. Ajutorul l-a primit din partea cartilor, de acolo a invatat asta si s-a bizuit pe ele. El ti-ar recomanda tata bogat tata sarac.

| Bondarel99 a răspuns:

Cei care au renunțat la școala și au devenit cineva și au făcut un munte de bani, nu au renunțat pentru ca erau prosti și nu voiau sa învețe ci pentru ca pierdeau timpul la școala, iar in timpul acela puteau face ceva folositor, utilizând propriile lor cunoștințe.
Sunt oameni de știință, savanți, care nu au fost niciodată la școala, dar au invatat singuri acasă.
Deci răspunsul e da, fără școala (instituția) poți ajunge cineva in viața, fără educatie, nu.

| 94Lucifer94 a răspuns:

Sunt mulți tineri care habar n-au avut la școală, mulți au renunțat încă din școala generală. Și totuși pentru că au muncit și și-au dat interesul, acum au și ei Facebook, cu poze din țări străini și nu pare să le meargă greu deloc. Un alt coleg care era varză la carte, în școala generală, acum e bine merci prin Germania, și-a găsit și o iubită, are și un copil. Am vorbit puțin cu el și a zis că acolo are tot ce are nevoie, nu ar mai veni în România. Chiar și unul de care râdeau toți copiii de vârsta lui, a reușit să plece și el și a găsit ceva de muncă, până și el și-a făcut Facebook și posta. Se simțea mândru oarecum, și nu-l judec. A plecat de jos, dintr-o familie săracă, fără prieteni.

| RAY a răspuns:

DonnaAlba fara scoala nu esti analfabet si agramat, analfabet poti fi doar daca nu cunosti limba respectiva gen tu limba germana de exemplu in caz ca nu o cunosti, referitor la intrebare scoala din Romania promoveaza mult papagalitul nu gandirea critica, logica, rationala, ai impresia ca cu studii devi mare? in Romania s-a furat cat s-a furat de secole in europa aici s-a furat in 27 de ani crezi ca toti au studii? da conteaza sa ai studii dar trebuie si sa te duca mintea aia

| minrest a răspuns:

Sa zicem ca o persoana are 8 clase. Nu se poate angaja decat necalificat. Castiga prea putin ca sa investeasca in orice afacere. Nu are timp ca sa mai invete. Ramane la nivelul de necalificat toata viata si gata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.

| Elena093 a răspuns:

Depinde de la caz la caz. In primul rand, contează câți bani au părinții lui. Și nu contează asta pentru că așa se poate întreține de ei, dar e mult mai ușor în viața dacă ai o casă moștenită ( și așa nu plătești chirie, care e al naiba de scumpă) sau poate și o mașină moștenită.
Al doilea factor care contează după părerea este cât de descurcăreț e omul respectiv, nu ai nevoie neapărat de școala pentru un job plătit cât de cât ok, mai degrabă să fii cu capul pe umeri și de încredere.
Și al treilea depinde câtă școala are. Adică dacă nu a terminat liceul ( bacul e de preferat să-l ia dar mai mult contează diploma de 12 clase) atunci nu prea are șanse. Cel mai bine este să termini un liceu ( sau o școala profesională) și să iei bacul. Și cu asta ai încheiat educația. Bineînțeles că dacă vei face și niște cursuri in domeniul pe care ți-l dorești o să fie și mai bine ( mă refer la bucătărie, mecanică și de-astea, unde nu îți este cerută prea multă școală și salariile sunt destul mari).