April
| April a întrebat:

Cu catva timp in urma, mi-a plans pe umar o prietena fiindca fiica ei adolescenta a intrat intr-un grup de yoghini si nu se mai intelege cu ea in niciun fel. M-am hotarat sa ma informez si am citit multe despre yoga, practicata la ea acasa si in lume. Credeti ca ceea ce se practica la noi este yoga in spiritul adevarat al ei? Ce stiti in lagatura cu asta?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Subscriu ceea ce a spus Tepes. Tin sa spun ca aceste asa-zise religii, sau mai bine spus secte nu fac altceva decat sa distruga minti sanatoase, dar usor influentabile, mai ales la varsta adolescentei (datorita crizei de identitate si a trecerii dure catre maturitate). Eu cred foarte mult in partea stiintifica (in ceea ce este demonstrat, verificabil in realitate; studii psihologice). Cursurile acestea de "yoga" de la noi nu fac altceva decat sa contravina demersului normal al functionarii psihicului. Cunosc cazuri in care persoane ce au urmat tot felul de cursuri esoterice, gnostice, de yoga au cam luat-o razna. Sa nu mai spun ca prostiile care sunt implementate la asemenea cursuri interfereaza negativ cu viata sociala. Iti distrug relatiile cu prietenii (din cauza ideilor aiurite in care incepi sa crezi); nu te mai poti desfasura ca lumea la serviciu, la scoala, etc. Uitati-va si emisiunea lui Oreste! Chiar si el a spus-o, ca era sa innebuneasca in tinerete datorita practicilor de meditatie aberante, a insusirii unor idei absurde ce contravin realitatii. In afara de cazul sau, acesta a afirmat ca unii dintre prietenii lui chiar au dezvoltat psihoze induse. Si acum la sfarsit ca sa raspund la intrebarile adresate de tine, spun ca yoga la noi nu este realizata de persoane pregatite cu adevarat in domeniu (plus ca unele dintre acestea sufera in nestiinta de diferite tulburari de personalitate, psihoze, etc), si ca totul se face pentru bani, fara nici o urma de etica pentru psihicul de cele mai multe ori fragil al cursantilor. De curiozitate observati viata persoanelor care merg la astfel de cursuri si ve-ti vedea ca sunt multe aspecte din viata acestora care sunt profund alterate. Coincidenta sau nu, acesta este un fapt si undeva exista o legatura.

9 răspunsuri:
| ChibiRose a răspuns:

Nu este.Aici se practica pentru. bani, nu se aprofundeaza spiritul impaciuitor si in armonie cu exteriorul.Eu o practic acasa.Am fost la un centru de yoga si am avut neplacerea sa vad ca in loc de relaxare se instiga la distrugere si construirea unei lumi proprii, fara contact cu alti oameni.Mai bine acasa, e mai sigur.

| scumpikkk a răspuns:

Din cate stiu eu yoga e un fel de sport spiritual, o relaxare spirituala practicata si la noi in romania. Nu stiu exact daca fiica prietenei tale practica yoga in adevaratul sens al cuvantului. poate pentru ea ca un fel de liniste in suflet doar asa se poate relaxa si asa se simte mai bine, eu nu cred ca e ceva rau atata timp cat nu face alte lucruri

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O forma de a manipula caractere slabe si minti labile.si de a le manipula asa cum se intampla in orice religie cu persoane neavizate de catre persoane nepotrivite. orice miscare care implica oameni sau orice religie trebuie sa uneasca fizic nu sa dezbine si sa desparta, parinti, de copii, familii, etc.si trebuie sa fie ziditoare spiritual, nu sa duca la droguri, prostitutie, si alte actiuni ce contravin legilor si moralei societatii.

| Matusha a răspuns:

Cred ca mai bine ar incerca sa ii atraga atentia spre altceva decat sa inteleaga pentru ca oricum nu privesc amandoua prin aceeasi fateta a prismei asa ca nu vad acelasi lucru. in principiu yoga cum este scrisa in carti e ceva bun dar cum este practicata depinde de instructor, de modul in care percepe acea adolescenta mesajul transmis. raman la ideea ca oferindu-i o alternativa pozitiva poate inlocui sau poate umple nevoia de nou sau de experimentare a adolescentei.

daniela
| daniela a răspuns:

Sper ca nu este in Missa pentru ca atunci... Am si eu colegi care deja sunt pe alta planeta, o lume a lor, in rest un tip super de super. Daca nu atingi subiectul nici nu-ti dai seama, dar daca incepi...

| Arthur a răspuns:

Yoga practicata la varste fragede e foarte periculoasa, implicand stari spirituale care ar putea dezechilibra o personalitate in formare.
Adaugam aici si acei falsi profesori care folosesc meditatia pentru a spala creierele adeptilor si ai putea manipula in interes personal si deseori pervers.
Daca esti o persoana matura poti sa alegi din yoga ceea ce crezi ca ti se potriveste si iti este folositor. Este gresit sa o privesti si sa o practici aidoma unei religii.
Folosita sub indrumarea unui adevarat profesor asimiland treptat cunostinte si practici nu are cum sa dauneze. Si la noi in Romania sunt multi escroci care profita de naivitatea unor tineri (si uneori mai putin tineri) pentru foloase proprii.
De aceea trebuie mare atentie la aceste asa zise scoli.

| drbear a răspuns:

E doar o faza. Adolescentii cauta sa adere la un grup care sa le ofere o tinta, o ideologie, ceva spre care sa mearga. Unii sunt rockeri, altii emo, altii "smecheri" si uite ca apar si yoghini. E doar o faza. Eu tin minte ca in liceu toti eram diferiti si urmaream chestii diferite de la cer la pamant. Acum, la 25 de ani suntem toti la costum, tunsi, rasi si radem amintindu-ne de acele vremuri.
E doar o faza adolescentina. Daca insa devine periculos, e posibil ca fata sa aiba de suferit inainte de a renunta singura la asta. Sexual, mental...etc. Mama ei ar trebui sa isi dea seama cat de "prinsa" este in chestia asta si sa aplice masuri mai mult sau mai putin drastice. Chiar daca rebela adolescentina va opune rezistenta isi va da seama ma tarziu ca a fost spre binele ei.
Yoga in sine este ceva bun, dar ma indoiesc ca cei din ROmania au vreo idee despre asta, asa cum ar trebui sa fie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E foarte greu sa judeci ceva ce nu pricepi. Yoga este ceva benefic.Parintii nu se pot intelege cu ea din cauza ca nu pot pricepe acea libertate. Spuneti-i doamnei respective s-o lase. Daca pe acea cale se simte libera fiind impotriva ei nu-i poate deveni decit dusman.Sa spunem ca vrea s-o "salveze". Se pune intrebarea; De cine? De ea insasi?

| ioana_4251 a răspuns:

Cred ca este o problema de intelegere intre familie si ea dar cred ca am o solutie de a o face pe fata ei sa vada cat de buna este familia ei de fapt. Daca vrei sa vorbim serios poti sa imi scrii sau sa ma suni: ioana.filoteanu@paprika.ro/0729209690