| anonim_4396 a întrebat:

Cu ce anume credeti ca noi, romanii, suntem superiori altora?

Răspuns Câştigător
nony
| nony a răspuns:

1.Suntem inventivi. Dintr-un *** putem sa-l facem sa para un Ferarri maroniu.
2.Inteligenta.Doar o avem.Mai rar care o pune in practica, si cand o pune, o pune in slujba raului.
3.Frumusete.Cred ca suntem printre cei mai frumosi oameni de pe glob.sincer.Etc.Etc.Etc

61 răspunsuri:
| morarudana a răspuns:

Prin optimismul care ne caracterizeaza si frica de Dumnezeu

| crudis a răspuns:

Daca noi suntem inventivi... chinezi ce dracu mai sunt? laughing

| 2311 a răspuns:

Dumnezeu n-ar pune o asemenea intrebare! Dar...

| pisi dy a răspuns:

Pai daca Dumnezeu e roman, nu-i de-ajuns? restul sunt amanunte...

| Diav0la a răspuns:

Fiecare padure isi are uscaturile ei, fiecare tara isi are punctele sale forte si "rusinile" ei date de istorie, date de oameni, date de circumstante socio-culturale... A spune ca suntem superiori cuiva inseamna a nu recunoaste celelalte valori. Consider ca mai avem mult pana cand vom ajunge la punctul in care sa invatam sa ne promovam imaginea ca tara, ca popor... Din pacate punctele noastre forte nu sunt promovate suficient incat sa ne ridicam la rangul altora...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa raspund si eu.
In primul rand pentru ca, spre deosebire de altii, romanul s-a nascut poet si afacerist.
Cand ma refer la superior, nu ma refer la superioritatea rasei sau a nationalitatii, ci, pur si simplu, la lucruri pe care le facem sau le putem face altfel decat altii, adica mai bine, sau la ceea ce avem.
Suntem superiori la ceea ce inseamna acest pamant, cu toate formele de relief, incarcat de energie (a se vedea ce faceau dacii, ce zice Eliade etc.).
Suntem superiori prin ospitalitatea naturala, nemascata.
Suntem superiori prin capacitatea sporita de adaptare la schimbarile de mediu, si ma refer si la cel climatic.
Suntem superiori prin faptul ca mereu am ras, si de bine, si de rau.
Suntem superiori pentru ca avem Maramuresul, Modova, Bucovina, Oltenia, Muntenia, Ardealul, deci tot atatea locuri si traditii frumoase.
Suntem superiori, in multe privinte, si datorita credintei nealterate (in unele locuri).
Eu, unul, sunt mandru ca sunt roman, sunt patriot, nationalist si mor de ciuda ca nu suntem in stare sa nepunem in valoare potentialul, de orice natura.

| gabi1966 a răspuns:

Superiori nu cred ca suntem, doar nu facem parte din alta specie? in schimb cred parerea mea ca roman, suntem isteti, iscusiti si inventivi si mai cu picioarele pe pamant.doar asa am rezistat ca natie, de atitia mii de ani.

| arowana a răspuns:

Cu marii duhovnici pe care acest neam i-a avut si ii are, tara noastra este un puternic leagan al crestinatatii, dar putini isi dau seama; toti sunt orbiti de materialismul lumii apusene.ar trebui sa va schimbati ID-ul de pe acest web-site, va face sa pareti, nici eu nu stiu cum...eu locuiesc in Apus, doresc o zi buna tuturor!

| Bogdan Mihai a răspuns:

Ca sa fiu impartial si lasand la o parte faptul ca sunt roman, as putea zice ca nu suntem cu nimic mai mai presus decat alti oameni din alte popoare. Dar eu sunt mandru de tara mea chiar daca se intampla ce se intampla la noi, caci fiecare "familie" are problemele ei tongue, as putea zice ca avem o tara cu multe potentiale atat ma refer la oameni de valoare cat si la tara ca relief si structura.

| gortu a răspuns:

Putem sa supravetuim muuuuulti ani cu foarte putin si fara sa ne razboim

| georgi_6258 a răspuns:

Poate pentru ca aveti alt stil de viata

| mara66 a răspuns:

Cu nimic. Suntem de rasul plansul. Suntem atat de "inteligenti" incat l-am votat pe pirat presedinte si pe cioban europarlamentar. Sa traim "bine"!

| lbtc a răspuns:

In primul rand ideea de superior / inferior...nu exista asa ceva ...acestea sunt categorii inventate de oameni...esti doar ceea ce esti.
Forma de evolutie a omului este "indumnezeirea"(a nu se confunda cu ideea de a ajunge Dzeu insusi...) deci raportarea noastra ca popor este fata de Divinitate...

Eu am avut ocazia sa merg prin mai multe tari, ...si concluzia este ca nu suntem suficient de superiori ca sa facem intr-adevar o diferenta clara...Cred ca un punct forte ar fi credinta ...cred ca fata de multe alte popoare avem o credinta destul de puternica.

In rest ideea cu frumusetea, inteligenta, etc... avem sclipiri pe aici pe colo ...intr-adevar daca raportam suprafata tarii si resursele eila 22 mil populatia activa ...rezulta ca suntem inteligenti - ca am reusit sa mentinem tara nedezbinata inca ...cine stie ce ne va astepta pe viitor... dar in istorie am avut parte si de conjuncturi care ne-au fost favorabile...

| cutache a răspuns:

In primul rand se scrie Dumnezeu si daca crezi ca esti ar trebui sa stii ca suntem superiori multora! suntem unici prin limba, mancare, inteligenta, frumusete etc.mai nou am aflat ca medicii romani au descoperit tratamente fantastice in vindecarea SIDA si sunt dispusi sa invete si alti medici internationali! daca o CLICA infecta conduce Romania si umileste popurul roman distrugindu-i demnitatea si cel mai grav speranta nu inseamna cu nu suntem superiori

| JackieSue a răspuns:

La vocabularul dezvoltat(jargontongue)

| mihaita a răspuns:

In primul rand pentru ca adevaratii romani sunt de religie ortodoxa(cea dreapta), iar apoi, dar nu in ultimul rand, pentru. ca au rezistat, de-a lungul vremurilor tuturor vicisitudinilor, navalirilor straine, ocupatiilor straine, am stat ca un scut in fata hoardelor barbare pentru ca cei din vest sa poata creea(vezi renasterea), sa poata evolua.De aceea sunt mandru ca sunt roman!

| elena_2199 a răspuns:

Cu perversitatea noastra

| thechosenone a răspuns:

Avem femei foarte frumoase!

| meda a răspuns:

Nu suntem superiori nimanui

| kh1ss a răspuns:

Cu nimic.

| cristin a răspuns:

In vin in minte o mie de raspunsuri dar o sa-ti spun unul care ma macina:cu cei superiori noua care profita de lasitatea noastra

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cu limba romana

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deci Dumnezeu e roman! Pai, si mai intrebi de ce? Pentru ca Te avem printre noi! Ca sa zic asa..."Cu Dumnezeu inainte!" Te salut si...sa nu uiti ca te-am rugat una-alta!

| danut a răspuns:

Tu care ti-ai pus numele de "dumnezeu" ar trebui sa le sti pe toate si ce gandesc toti, totusi iti voi spune o "calitate" a neamului nostru (nu a taramului pe care stam) si pe care alte neamuri nu o au: avem o coloana vertebrala foarte, foarte elastica. sad

| lolly a răspuns:

Nu suntem superiori. poate cu prostia romanilor happy bine nu chiar toti, dar sunt majoritatea in grupul prostiei si de aceea nu suntem superiori.

| kuka a răspuns:

Hazul de orice

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deci Dumnezeu e roman! Pai, si mai intrebi de ce? Pentru ca Te avem printre noi! Ca sa zic asa..."Cu Dumnezeu inainte!" Te salut si...sa nu uiti ca te-am rugat una-alta!

daniela
| daniela a răspuns:

Oare chiar suntem? Poate doar creativi pentru ca suntem prea saraci

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Superior=cel care ocupa un loc, un rang, o demnitate mai mare decat altul.Deci superioritate nu o ai din nastere ea, superioritate, reprezinta cumulul calitatilor si numai a calitatilor, care, folosite te ajuta sa obti, un loc, un rang, o demnitate mai mare decat altul.Si cel mai important lucru, cum folosesti aceasta superioritate. Buna intrebare.

| Milk Swan a răspuns:

Ar trebui sa STERGI ACEST CONT, mai ales, te cheama DUMNEZEU, se scrie intotdeauna cu litera mare, si in plus, mai ai si poza cu "Che" Guevara! E o batjocorire foarte mare pentru Tatal Nostru! Macar, fa bine si pune o imagine cu o icoana, sau multe pacate vei avea, serios!