| anonim_4396 a întrebat:

Cu ce anume credeti ca noi, romanii, suntem superiori altora?

Răspuns Câştigător
nony
| nony a răspuns:

1.Suntem inventivi. Dintr-un *** putem sa-l facem sa para un Ferarri maroniu.
2.Inteligenta.Doar o avem.Mai rar care o pune in practica, si cand o pune, o pune in slujba raului.
3.Frumusete.Cred ca suntem printre cei mai frumosi oameni de pe glob.sincer.Etc.Etc.Etc

61 răspunsuri:
| jasmina a răspuns:

Da dar daca toate aceste lucruri v-ar zice cineva in fata, v-ati supara! Ma distreaza autocritica asta stupida la voi...

| cristina_1839 a răspuns:

Nu mi se pare corect pusa intrebarea. Superiori. Adica ce drept avem noi sa ne consideram superior? Asta ii o mentalitate cu care nu se rezolva nimic. Ne consideram superiori, deci totul ni se cuvine, deci trebuie sa primim totul in palma. Toata lumea spune ca ii jeg, oameni prosti, etc, dar ce face fiecare din noi sa opreasca asta? Nimic. Asteptam de la politicieni alesi de noi mai mult prin lipsa prezentei la vot decat prin vot sustinut, sa schimbe totul. Tot timpul se asteapta de la altii sa faca ceva. Ca si tara avem potential: resurse, peisaje(turistic), prosti nu suntem. Trebuie numai sa stim sa profitam si sa exploatam lucrurile astea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La capitolul invidie nu ne intrece nimeni.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salutare!
Referitor la intrebarea ta, sunt o multzime de lucruri, pe care, sunt convins, ca totzii le stim, da' pe care multi, din cei sus pushi, nu vor sa stie, sa auda, sa cunoasca. Avem multe lucruri cu care ne putem mandri, si totusi atat de multe lucruri cu care ne e rusine, si de aici, ne e rusine ca suntem romani. Ash vrea sa intzelegem cu totzii ca nu conteaza cu ce suntem noi mai presus de ceilaltzi, important este ca suntem unici, cu cele bune si rele, si, la o adica vorbind, sunt sigur ca am vazut si romance frumoase al' naibii si urate a' dracului, cum cum cred ca exista si in Suedia, si in Europa, si in America, si in toata lumea... credeti ca numai la noi exista politicieni mincinoshi si cershetori si curve de nu mai ai loc pe strada? fiti serioshi! Aratatzi-mi o singura tara in care aceste lucruri nu exista! Peste tot e asa...Peste tot exista si inteligentzi, si politicieni, si frumusete, si constiinciozitate, si peisaje frumoase... Porblema Romaniei nu e asta, ci ca ceilaltzi stiu cum sa-si faca reclama: adica toate lucrurile apreciate( frumusete, inteligenta etc.) le scot in fata, iar pe cele rushinoae( prostituzie, inshelaciune, cershetorie etc.) le ascund de ochii celorlaltzi...In Romania este exact invers: nu stim sa valorificam tot ceea ce e bun in tara asta si sa ne mandrim cu ei( aici va dau un exemplu: daca un elev invata foarte bine, si are niste vise maretze, vrea sa ajunga cineva in viata, si nu vrea sa ajunga sa culeaga capshuni in Spania, este catalogat de ceilalatzi ca fiind tocilar. Ei insa nu stiu ca respectivul "tocilar" se si distreaza, merge in cluburi, are prietena etc.) si astfel tot ceea ce noi avem mai bun, dispare incetul cu incetul in negura timpului, devenind doar o amintire, si tot ce e mai rushinos, devine emblema tzarii noastre...De aceea este renumita Romania pentru prostitutzie, inshelaciune, jafuri, cershetorie, mizerie de nedescris si nu cred ca mai e nevoie sa continui...
Ganditzi-va mai bine cand vine vorba de superioritatea fata de altii, pentru ca ea nu exista...
O zi buna!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca ai pus aceasta intrebare inseamna ca stii ca romanii sunt superiori altora si asa este, parerea mea, este ca suntem superiori, si ma refer la popor, pe ansamblu, deoarece de-a lungul istoriei ne-am aparat glia, nu am provocat iar salba de margaritare care sunt manastirile cu tot cu spiritualitatea lor, este UNICA in lume, precum si Delta, dar...atentie! bunatatea nu este apreciata in fata lumii decazute din pragul marii incercari din 2012, care este data de Dumnezeu... poate voi fi contrazisa, nu ma intereseaza, m-ai intrebat, ti-am raspuns, opinia mea... voi reflecatati cu ochii mintii si a sufletului vostru de roman...fiti buni, deci fiti romani!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa raspund si eu.
In primul rand pentru ca, spre deosebire de altii, romanul s-a nascut poet si afacerist.
Cand ma refer la superior, nu ma refer la superioritatea rasei sau a nationalitatii, ci, pur si simplu, la lucruri pe care le facem sau le putem face altfel decat altii, adica mai bine, sau la ceea ce avem.
Suntem superiori la ceea ce inseamna acest pamant, cu toate formele de relief, incarcat de energie (a se vedea ce faceau dacii, ce zice Eliade etc.).
Suntem superiori prin ospitalitatea naturala, nemascata.
Suntem superiori prin capacitatea sporita de adaptare la schimbarile de mediu, si ma refer si la cel climatic.
Suntem superiori prin faptul ca mereu am ras, si de bine, si de rau.
Suntem superiori pentru ca avem Maramuresul, Modova, Bucovina, Oltenia, Muntenia, Ardealul, deci tot atatea locuri si traditii frumoase.
Suntem superiori, in multe privinte, si datorita credintei nealterate (in unele locuri).
Eu, unul, sunt mandru ca sunt roman, sunt patriot, nationalist si mor de ciuda ca nu suntem in stare sa nepunem in valoare potentialul, de orice natura.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cu limba romana

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deci Dumnezeu e roman! Pai, si mai intrebi de ce? Pentru ca Te avem printre noi! Ca sa zic asa..."Cu Dumnezeu inainte!" Te salut si...sa nu uiti ca te-am rugat una-alta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deci Dumnezeu e roman! Pai, si mai intrebi de ce? Pentru ca Te avem printre noi! Ca sa zic asa..."Cu Dumnezeu inainte!" Te salut si...sa nu uiti ca te-am rugat una-alta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Superior=cel care ocupa un loc, un rang, o demnitate mai mare decat altul.Deci superioritate nu o ai din nastere ea, superioritate, reprezinta cumulul calitatilor si numai a calitatilor, care, folosite te ajuta sa obti, un loc, un rang, o demnitate mai mare decat altul.Si cel mai important lucru, cum folosesti aceasta superioritate. Buna intrebare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Avem o inteligenta innascuta, pacat ca nu o folosim cand si cum trebuie

| mirajevents a răspuns:

Altora din lumea a 3 -a sau a 4-a? Caror altora? Te referi poate la bosimani, ca din restul europei cel putin, suntem codasi laughing pe unde am fost mi-a fost rusine sa spun ca sunt din romania...

| ina129 a răspuns:

Nu cred ca romani sunt superiori altora.pentru k fiecare om e frumos in felul lui, are o inteligenta aparte...si de asemenea fiecare tara are peisaje minunate...Asa ca eu nu consider romani superiori altora.pentru k fiecare suntem diferiti prin anumite trasaturi si fiecare om are creativitatea si imaginatia sa si in felul lui

| thechosenone a răspuns:

Avem femei foarte frumoase!

| cristin a răspuns:

In vin in minte o mie de raspunsuri dar o sa-ti spun unul care ma macina:cu cei superiori noua care profita de lasitatea noastra

| gortu a răspuns:

Putem sa supravetuim muuuuulti ani cu foarte putin si fara sa ne razboim

| crudis a răspuns:

Daca noi suntem inventivi... chinezi ce dracu mai sunt? laughing

| georgi_6258 a răspuns:

Poate pentru ca aveti alt stil de viata

| 2311 a răspuns:

Dumnezeu n-ar pune o asemenea intrebare! Dar...

| nelunana a răspuns:

Prostie, instabilitate, mecherie şi lene

| lau123 a răspuns:

Suntem adaptabili!

| Pupu a răspuns:

Suntem inventivi, inteligenti nu degeaba sunt oameni care lucreaza pentru microsoft si altele etc... si tot mai multe firme de it au venit in tara noastra... in plus nu raspundem cu "nu se poate" gasim solutii la orice, improvizam cea mai mare problema a noastra este ca nu stim sa ne alegem conducatorii si de cele mai multe ori ne-am ales prost aliatii iar pe de alta parte tot timpul am fost un popor condus, care sa aparat iar cea mai buna aparare e atacul concluziile sunt clare

| alinas a răspuns:

Noi, românii ca naţie nu excelam cu nimic pentru că suntem un popor al verilor calduţe şi al iernilor la fel de călduţe. Suntem oamenii destul de comozi, iar dacă există o cale simplă de a face ceva, fără prea multe bătăi de cap, noi o vom găsi cu siguranţă. Uite, mă înşel, la asta suntem superiori.
Dacă există Nadia Comaneci şi Adrian Năstase ne fluaşăm cu toţii şi ne autoaplaudăm. Statistic vorbind, era firesc să existe şi în ţara asta nişte vârfuri, iar faptul că am fi fost superiori pe anumite domenii s-ar fi revelat dacă am fi avut consecvenţă. În schimb aceste două personalităţii sunt acolo pentru că au muncit mult pentru succesul lor, nu pentru că sunt români. Doi la catastif, îmi susţin varianata şi pentru că, recent, am aflat detalii despre cum se întâmplă o audiţie, spre exemplu, în America. Păi, oamenii aia, actori numiţi, cântă, dansează, fac acrobaţii, joacă, arată minunat, totul la un loc. În timp ce la noi există concepţia de actor foarte bun şi atât. Nu sunt pro america sub nicio formă (de văzut filmele lui Michael Moore), dar apreciez munca în general. Cu drag, Alina.

| Bogdan Mihai a răspuns:

Ca sa fiu impartial si lasand la o parte faptul ca sunt roman, as putea zice ca nu suntem cu nimic mai mai presus decat alti oameni din alte popoare. Dar eu sunt mandru de tara mea chiar daca se intampla ce se intampla la noi, caci fiecare "familie" are problemele ei tongue, as putea zice ca avem o tara cu multe potentiale atat ma refer la oameni de valoare cat si la tara ca relief si structura.

| arowana a răspuns:

Cu marii duhovnici pe care acest neam i-a avut si ii are, tara noastra este un puternic leagan al crestinatatii, dar putini isi dau seama; toti sunt orbiti de materialismul lumii apusene.ar trebui sa va schimbati ID-ul de pe acest web-site, va face sa pareti, nici eu nu stiu cum...eu locuiesc in Apus, doresc o zi buna tuturor!

| mara66 a răspuns:

Cu nimic. Suntem de rasul plansul. Suntem atat de "inteligenti" incat l-am votat pe pirat presedinte si pe cioban europarlamentar. Sa traim "bine"!

| meda a răspuns:

Nu suntem superiori nimanui

| sheila a răspuns:

Suntem sufletisti...
credinciosi...(chiar daca asta se pierde pe zi ce trece)
si la limbi straine ne descurcam foarte bine

| gabi1966 a răspuns:

Superiori nu cred ca suntem, doar nu facem parte din alta specie? in schimb cred parerea mea ca roman, suntem isteti, iscusiti si inventivi si mai cu picioarele pe pamant.doar asa am rezistat ca natie, de atitia mii de ani.

| corinacarmen26 a răspuns:

Nu suntem la fel ca ceilalti TOT oameni