| Losnams a întrebat:

Cu ce ma ajuta mediile de la scoala din clasa a 8a? Merita sa ma stresez pentru ele? Adica daca e 8 sa fie 9 sau daca e 9 sa fie 10? Eu am avut media 9.74 in a 5a a 6a si a 7a. Pentru liceu conteaza doar 20%, adica foarte putin..cu ce ma dezavantajeaza faptul ca am de exemplu media 8 la franceza?

7 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Cu cat inveti mai mult acum, cu atat iti va fi mai usor la liceu. De asta insista toata lumea sa ai note mari. Mai ales daca vrei sa mergi la un liceu teoretic mai pretentios, te ajuta mult sa nu trebuiasca sa stai sa recuperezi x chestii pe care trebuia sa le stii deja.

| PainTech a răspuns:

Cu toate ca media nu te ajuta in mod direct atat de mult, cunostintele dobandite pana in clasa a VIII-a te vor ajuta enorm sa te descurci la liceu.

| Doja a răspuns:

20% e foarte mult, mai ales ca toata lumea isi pune multe optiuni la licee. Nu mai esti ca in anii 90 unde iti duceai de mana dosarul la un liceu si aia era.

Acum toti isi pun la toate liceele. Deci daca ai medii mari te vor ajuta. Tine-o tot asa

| XxKAMELIAxX a răspuns:

E adv, te ajuta cu 2 puncte la media de admitere. daca ai 10 pe linie in clasa 5-8
Si eu sunt clasa a opta si m-am informat.
Dar, exista un dar,. daca nu esti convins ca te-ai dus la un liceu bun pentru tine poti sa te transferi si conteaza media cu care termini cls a 9+ media cu care termini cls a 8-a..restul nu conteaza, doar ca dai competente si teste nu stiu ce la materii ca sa se vada ca poti face fata pe acel profil la care te duci..bafta in viata si succes la examen!

| Andreea_Deea_1999_quMo a răspuns:

Pai te ajuta sa ajungi la un liceu bun. Mediile din clasa a 5-a pana in a 8-a se adauga la media evaluării naționale, apoi te uiți pe broșura care ți se dă la sf. de an pentru a vedea la ce medie te încadrezi, pe diferite licee.

| smihai23 a răspuns:

Prostii. Media devine aproape irelevantă când ajungi la liceu. Dacă vrei să iei bursă, înveți. Dacă vrei să fii văzut bine de profesor, înveți șamd. Franceza la liceu e o banalitate, btw. Plictisitoare, pardon.

| Andrei72472924 a răspuns:

Asa era înainte, contau foarte mult, acum contează cel mai mult nota de la examenul de capacitate, mediile ajuta cu 5% cred sau ceva de genul.