| anonim_4396 a întrebat:

Cu ce te ajuta filmele si cartile citite/vazute? Doar sa te relaxezi si sa pierzi vremea? Maxim sa iti dezvolti imaginatia si creativitatea. Dar gen o carte de basme nu iti dezvolta cultura sau creierul cum zice mama...

Răspuns Câştigător
| asdfq a răspuns:

Imaginatia si creativitatea sunt procese psihice cognitiv superioare, mai pe intelesul tau sunt niste chestii care se dezvolta de fiecare data cand le pui in contact cu ceva din aria asta. Daca basmele nu te mai intereseaza si te consideri sufucient de mare, ia si citeste marii clasici sau ceva carti mai ''serioase''. Apoi cand ajungi pe la 18-19 ani sa recitesti macar ''Micul print'' si ai sa iti dai seama cat te-ai inselat.
In legatura cu filmele, conteaza la care te uiti, pentru ca exista atatea categorii si clasamente incat numai tu poti sti ce vrei sa vezi, dar trebuie sa stii sa alegi serios [ ceva filme foarte bine cotate pe imdb, istorice, premiate foarte bine in cadrul galei premiilor Oscar]. Iti recomand chiar sa citesti carti pentru care exista ecranizare si sa vezi si filmele respective, apoi sa faci o comparatie intre acestea. Asta o sa iti dezvolte si alte arii ale creierului.
p.s. Mai las aroganta si invata sa apreciezi sfaturile parintilor si a celor mai in varsta, ca ei au trecut inaintea ta prin ceea ce treci tu.

2 răspunsuri:
| Alexandr1457Antonia a răspuns:

Ba iti dezvoltă depinde ce varsta ai adica citesti basme pana la 13 ani, sa zicem dar e bine sa citesti si altceva gen istorie, actiune, sf... E important sa citesti chiar daca nu iti place. Daca te concentrezi vei retine ceva. Sper sa iti fi fost de folos

| user123654 a răspuns:

Observ că tu mai degrabă vrei să-ți exprimi opinia (eronată) decât să afli părerea altora.