| ciupy a întrebat:

Cui ii place scoala si cui nu ii place scoala? va rog argumentati...

25 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Sincer sa-ti spun mi-a placut foarte mult si inca imi mai place, de multe ori imi aduc aminte cum stateam la scoala in banca si invatam ceva nou.Peste ani mi-a venit mie randul sa fiu cea care preda, dar de acea data eu eram la catedra, sa stiti ca nu este acelasi lucru care al simti cind stai in banca si asculti ceea ce zice invatatorul sau profesorul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa si asa.Normal ca scoala este de folos, orice om este constient ca fara scoala nu face nimic, dar problema este invatamantul asta corupt.materie multa, lunga, inutila.etc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am avut un prof de romana, te captiva ce misto preda. Plecai cu lectia invatata din clasa, eu nu prea mai deschideam cartea de romana si la lucrari sau teze, luam note bune. Am mai avut o profa la geografie care ne preda in viteza lectia, sa poata dupa aia sa ne citeasca din almanahuri, enciclopedii si diverse lucrari de popularizare a stiintei. De la ea am aflat enorm de multe lucruri interesante si a m prins dorinta de a citi si eu. Da' am avut si o profa de mate pe care o corectam eu (nu prea des si cu un aer nevinovat asa, sa nu se oftice). Cu bune si rele, a fost misto.

| TipulVerde a răspuns:

Mie imi place pentru impactul social mai ales si pentru ca, dar foarte rar pentru ca e mare lipsa de planificare si motivatie intre autoritati, mai invat cate ceva...

| alexa a răspuns:

Sunt motive pentru care imi place si motive pentru care nu. mi place
spre exemplu nu. mi place scoala pentru ca la noi fata de in alte tari se preda foarte mult si avem prea multe ore pe zi
inainte cand invatam dupa amiaza nu aveam timp de nimic... abia imi pregateam lectiile pentru ziua urmatoare...acum recunosc ca am mult mai mult timp dar sunt obosita nu ma am chef dupa 6-7 ore si tot nu ma pregatesc
motivele pentru care imi place ar fi distractia cu ceilalti colegi...cred ca este singurul motiv pentru care nu regret anii acestia
pot sa zic k si faptul ca mai invat cate ceva folositor pentru viitorul meu si mai sunt si ore interesante ar fi un alt motiv
in mare imi place dar e prea muuuuuultsad

| Alexandrinaa a răspuns:

Scoala pentru mine este o activitate antrenanta atat fizic, cat si intelectual. Daca ar fi sa depasesc greutatile cu care se confrunta sistemul de invatamant, as putea spune ca este prima institutie in care incepi sa-ti demonstrezi ce esti cu adevarat si ce simti ca vrei sa faci in viitor. Aici inveti ce inseamna responsabilitatea, munca, studiul, inveti sa ai un program, iti faci prieteni, inveti sa respecti pe cei din jur, profesori sau elevi, inveti sa iti asumi orice greseala, inveti sa fi punctat pe merit.
Desigur, asa e ideal. Din pacate, multe scoli si multi profesori nu ating nici pe departe nici jumatate din tot ceea ce se cere intr-un plan de invatamant. Acest lucru constituie un factor care il obliga pe elev sa devina reticent si sa nu mai priveasca scoala cu respect si placere, in acelasi timp, ci cu scarba, cu teama, cu plictiseala. Acestea duc la dezechilibru. Ii inteleg pe unii elevi care decad din cauza acestui dezechilibru, voi lucra in invatamant, iar in studiile mele de pedagogie am descoperit cu stupoare ca scoala din Romania NU e demna sa fie respectata, pentru ca cine se ocupa de sistem, de curriculum, nici nu are de-a face cu invatamantul. In strainatate am vazut scoli unde se facea inot, mergeau la baschet, faceau 2-3 ore sport pe zi, nu o ora, si aia fluturata - adica daca te apucai de sport, faceai 3 ore continuu, chiar daca o data sau de doua ori pe saptamana. Elevii isi purtau cu drag uniforma. Era un sentiment care nu jena pe nimeni: in scoala suntem egali, fara discriminari, iar acest lucru nu tine mai mult de clasa a 12-a, deci nu toata viata vom fi obligati sa purtam o uniforma, dar este indicat, pentru ca ar combate discriminarea materiala, violenta (unele fete se imbraca f indecent), violul.
In rest, ca sa raspund la intrebare: recunosc ca nu-mi place scoala pentru ca ma plictisesc, nu-mi satisface toate nevoile pe care le am, aproape nici o parte, eu dorind sa fac o cariera de afaceri, respectiv domeniul cultura-educatie, iar in scoala nu ma pot pregati PRACTIC de nimic. Facem materii teoretice care nici nu ne vor ajuta vreodata in viata. Eu sunt totusi la un liceu pedagogic si voi deveni invatatoare, imi voi da titularizarea si am facut practica, dar nu e acea practica sanatoasa care a fost in urma cu 10-15 ani, cand eu aveam eleve care veneau sa ne predea ca niste profesoare!

eileen
| eileen a răspuns:

Mie mi-a placut scoala, nu dintodeauna, am avut si lacune intelectualehee hee dar da, chiar vreau sa devin profesoara in viitorul apropiat. Scoala te inalta, te aduce mai aproape de intelepciune si stiintele lumiihee hee

cami
| cami a răspuns:

Mie-mi place scoala, ma perfectioneazabatting eyelashes... orice fac, imi place sa fiu perfecta, fara cusururi sau fara ambiguitati.
Scoala este principala sursa de cultura si educatie, fara scoala suntem saraci cu duhul... un om scolit, este un om mare, si de ce sa ramanem ~mici~.deci haideti sa ne placa si sa invata la scoala, fiindca asa poate reusim sa mai iesim din aceasta mocirla >>> happy

| dulshe a răspuns:

E cineva care sa zic k ii place scoala? sincer cred ca nulaughing si eu ma aflu prin cei care zic ca nu, e mai bine sa stai aksa sa te uiti la tv, sa stai la pcbatting eyelashes cu totul k fara carte nu ai parte, dar na:p

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Eu nu am m-ai reușit să trec clasa, și acum sunt la școală. Cred că ies la pensie de la ei.
Ei,... la postuniversitară, ce credeai?
Pa, pa.

| marria a răspuns:

Ehhhhhhh...si eu ziceam k nu-mi place si acum ce raw imi pare ca s-a termintsad

| SimpleSergio a răspuns:

Imi pare rau sa vad ca sunt si cocalari pe aici happy... oricum sper ca ei sa se schimbe...in bine.si nu noi restul happy sincer imi place scoala.sunt de acord cu toti cei de mai sus...insa de multe ori...simt ca pot schimba ceva happy in mai bine...de exemplu noi nu iesim la tabla aproape deloc happy...la mate fizica si astea happy. ceea ce e un lucru foarte rau...conceptia mea este ca pentru a ajunge perfect...sau cel putin priceput...trebuia sa practici mult happy ca in orice sport...nu-l inveti teoretic happy e o mare diferenta intre teorie si practica...cineva spunea " de la atata teorie o sa-ti moara practica " ...degeaba stau in banca.profesorul explica...si eu inteleg happy dar doar pe moment...pentru ca nu-mi intra in obisnuinta happy asta e valabil cand vine vorba de probleme dar si de comentarii happy sunt uimit de limbajul altora...de imaginatia lorwinking ...practica este esentiala happy. un alt factor important in scoala. fara de care. e destul de nasol. cel putin eu regret...ca nu am mers la un liceu un au mers marea parte din fostii mei colegi...si unde aud ca se distreaza pe rupte happy... ce vreau cel mai mult in viata...este sa ma distrez.si sa fiu mandru de eawinking.in niciun caz sa stau la comp.si la tv laughing) incep sa-i urasc pe sedentaristiwinking...va doresc o zi buna!

| Klara a răspuns:

Cat de cat...imi place scoala dar nu si profesorii. Imi plac materiile, dar nu si temele de acasa.

| JustMe a răspuns:

Scoala ar fi ok... daca nu am face 6-7 ore pe zi...si invatam o groaza de materii care nu folosesc la nimic...adica la ce trebuie eu sa stau la muzica la scoala cand nu facem altceva decat sa jucam carti sau sa scriem cantece...la ce imi va folosi desnul? sa il aud pe "minunatul" profesor intrand in clasa si zicand:"hai, desenati!" dar religia la ce imi va folosi? parerea mea este ca daca cuiva ii place materia o va invata singura... istorie la ce trebuie sa fa cand la istorie ni se dicteaza minim 5 pagini pe care nu le invata nimeni dar toti avem 10...de la biologie inca mai am cosmaruri cu acel sobolan mort pe care l-a adus un coleg la scoala sa faca profa disectie pe el...si profesoara mea de franca a reusit sa ma faca sa-i urasc materia! baietii de la mine din clasa se comporta toti de parca ar fi in clasa a 3-a(sunt in a opta) si fetele fie se comporta ca niste copilasi de clasa a 3-a fie au numai fite in cap...
in pauze ii ok, adica ma inteleg si eu cu cateva fete din clasa si cu unii baieti din alte clase...
ideea e ca noi la scoala invatam o mie de lucruri de care nu ne vom folosi vreodata in viata...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scoala le palec celor care stiu... iar nu le place celor care nu stiu numik...

| diana_8105 a răspuns:

Mie nu-mi place scoala deloooooooooooooooooc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu daca sa-mi placa scoala dar mie cel mai enervant lucru mi se pare ca este sa te tresesti la 7:00. Ce prostie si testele sunt la fel de mari! Dar cel mai bun lucru este ca ai cam toti prieteni acolo! Sper sa te ajute sfatul meu.Bay!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-mi place scoalaa... e super nasoala sad
si mai ales ca profesorii sunt asa de rai...
pfffffffffff... I HATE SCHOOL!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scoala este buna, te invata multe, dar totusi iti ia din timpul de joaca si te oboseste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Materii la care nu ar trebui sa primim note/teme: Desen, Muzica, Sport, Civica, Religie. Profesorii sunt f razbunatori si rai. Colegi se comporta de parca ar fi a 5 a (sunt in a opta). Se duc la 14/15 ani in parc la tobogane. dao in pzd masii. Plus ca la geografie nu preda nimic si mai are si pretentii. c**va draq

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi imi place foarte mult la scoala deoarece aici am intalnit muti prieteni si chiar inveti multe lucruri despre tot ce te inconjoara si chiar si despre tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt intre a place scoala si intre a nu place scoala asa ca...

| alex_4288 a răspuns:

Pai e asa si asa. buna pentru ca te invata multe dar sa fim realisti m-am saturat chestia cu descoperirea lucrurilor noi! toti ne ducem ca daca n-avem scoala suntem niste pierduti pe drumuri.in zilele noastre avem materia de 5 tone de pagini si pe prfesiri nu-i mai intereseaza.ii fain pentru ca-ti faci prieteni te distrezi uneori.

| Perry18 a răspuns:

Urasc scoala ma profesorii rai si merg la alta scoala decat a mea

| OmulVerii a răspuns:

Scoala pentru mine e inutilabig grinsi nici nu imi place.Te ajuta sa iti faci un viitor stabil nu? da pe dreaqu in Romania asta nici betonu nu e stabilhappy