April
| April a întrebat:

Cui ii place soldatul Svejk si de ce?

Răspuns Câştigător
| elenahd a răspuns:

Svejk, soldatul pregatit sa il slujeasca pe "maiestatea sa imparatul pana la ultima suflare" ramane unul dintre personajele fabuloase ale literaturii universale, iar peripetiile sale, amestec de umor gros, atmosfera cazona, galerie de personaje adesea grotesti, fresca istorica absurda si evenimente picaresti, se citesc si astazi cu aceeasi placere. Dupa aproape un secol, "Peripetiile bravului soldat Svejk" raman la fel de populare pentru noile generatii de cititori. Din pacate, Jaroslav Hasek nu a mai apucat sa termine peripetiile soldatului Svejk in primul razboi mondial, dar chiar si asa cartea este un titlu esential pentru toti cei interesati de literatura si umor.
Satiric si antimilitarist, imbinand umorul cu grotescul, Svejk a capatat o recunoastere mondiala, iar bravul soldat a intrat in panteonul personajelor virtuale ale lumii, alaturi de Falstaff, Gargantua, Gulliver sau Ostap Bender.

3 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Cand discutam de bravul soldat Svejk, ne referim la unul dintre personajele fabuloase ale literaturii universale, iar peripetiile lui au un umor deosebit, momentul aprinderii pipei sale, explozia care a avut loc, din care numai el supravetueste, este naiv dar este placut datorita peripetiilor prin care trece.

| costymaximus a răspuns:

Cum sa iti placa asa personaj? Numai celor care nu stiu nimic despre acest "brav"soldat le place.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stii cum e poanta aia veche a lui Piersic, intr-o schita semnata Caragiale, imbracat cat e el de mare in copil, si profesorul il intreaba iar el raspunde despre "crastaviete" ca-i dicotiledonat etc. Tu intrebi despre Svejk iar eu iti voi raspunde ca mai mult imi place Mrozek, cu toti soldatii sai de prin povestiri, are un umor est-european foarte savuros.Svejk nici prea brav nu e...