| tpu12345678 a întrebat:

Cultura romana sau cultura romaneasca?
Cum este corect?

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Ambele sunt corecte si depinde in ce context sunt folosite!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Se folosesc ambele, in functie de context, desi... nu stiu exact care context.

| RKBlue a răspuns:

Mie imi suna mai bine cultura romaneasca dar din ce am vazut ambele sunt folosite.Nu e nici o problema, foloseste varianta care iti suna mai bine.

| NoisyLight a răspuns:

Ambele variante sunt corecte și folosite în mod uzual. Totuși, parcă varianta "cultura românească" sună mai bine.

| 22anirolF a răspuns:

Eu aș spune mai degrabă cultura românească, deși ambele sunt adjective și nu ar fi greșit nicicum. Dar "română" este femininul de la "român", care desemnează persoane. Aș zice "românească", dar, din nou, nu cred că cineva s-ar strâmba dacă nu zici așa...

| anonim_4396 a răspuns (pentru 22anirolF):

Nu e oare,, romanca" femininul de la,, roman", care desemneaza persoane? happy Romana e limba

| 22anirolF a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, e român-româncă, dacă ne gândim la substantive. Dar român, substantivul, se suprapune cu român, adjectivul, având aceeași formă, și mi s-a părut mai ok să optezi pentru "românesc". Dar repet, nu e nimic greșit?‍♀️