| anonim_4396 a întrebat:

Cum aflu alungirea unui resort, daca mi se da masa, constanta elastica si acceleractia gravitationala?

Răspuns Câştigător
| MitroKta a răspuns:

F= kx, k=ct elastica; x alungirea
F=G=m*g; m=masa; g= acceleratia;
le egalezi si x=(m*g)/k

| anonim_4396 explică (pentru MitroKta):

Dar daca trebuie sa aflu densitatea si mi se da k (ct elastica) si latura si cu cat se alungeste?

| MitroKta a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce densitate omule?

4 răspunsuri:
| aladinbeci a răspuns:

Simy, sa incerc sa-ti dau un raspuns la a doua intrebare a ta. In cazul in care trebuie sa gasesti densitatea, in relatia de egalitate dintre forta elastica si forta de greutate se exprima masa ca produsul dintre densitate si volum. Iar ca sa gasesti volumul trebuie sa stii ce forma geometrica are corpul. Daca de ex. este un cub, volumul sau este latura la puterea a treia. Asta banuiesc ca stii. Deci cand scrii egalarea fortelor (in cazul cand ai un cub, repet!), in loc de masa vei scrie produsul dintre densitate si latura cubului la puterea a treia. Si de aici deja poti gasi densitatea. Atentie la unitatile de masura! Bafta!

| anonim_4396 explică (pentru aladinbeci):

Mersi :*