| Ciobanu_Andreea_Elena_1972 a întrebat:

Cum amplific o fractie sa o aduc la acelasi numitor si efectuati adunarile

4 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Pai daca vrei sa amplifici o fractie inseamna ca vrei sa o inmultesti cu ceva. De exemplu, sa zicem ca vrei sa amplifici farctia 2 supra 5 cu 3. Vei face 2 inmultit cu 3 supra 5 inmultit cu 3. Si vei avea 6 supra 15.

Aduci fractiile la acelasi numitor prin amplificarea uneia dintre ele. De exepmlu, am 6 supra 15 si fractia 2 supra 5. Inseamna ca a doau fractie trebuie amplificata cu 3 (pentru ca 3inmultit cu 5=15).

Daca vrei sa faci o aduncare intre 2 fractii trebuie mai intai sa le aduci la acelasi numitor (cum am zis mai sus), apoi se aduna numaratorul si se copiaza numitorul.
De exemplu, am 6 supra 15 si 2 supra 15. Adunareaa este 6+2 totul supra 15 care face 7 supra 15.

Sper ca te-am ajutat! Succes!

| Theodora292001 a răspuns:

Depinde de fractie!

| Kyou a răspuns:

A amplifica o fractie cu un numar inseamna a inmulti numaratorul si numitorul cu acel numar. A aduna doua sau mai multe fractii inseamna a aduna doar numaratorii si a pastra numitorul care trebuie sa fie comun. Evident, daca numitorul nu este comun atunci amplifici fractia.

| sara2523 a răspuns:

O fractie se amplifica inmultind atat numitorul cati si numaratorul cu acel nr. a efectua adunarile inseamna a aduna doar ce-i sus(numaratorul) iar numitorul va ramane mereu acelasi. daca nu poti aduna vei amplifica fractia cu un nr n astfel in cat sa obtii un numitor comun. sper ca te-am ajutat. funda?