| ralucaralu a întrebat:

Cum ar trebui sa ma comport ca sefa? Nu ma refer la colegi, ma refer la ce idei trebuie sa am, ce sa propun(de ex.in 1 oct e ziua dirigintei); daca se poarta urat, trebuie sa le fac observatie? E bine sa ma pun in fata clasei cand am ceva de propus? Daca ei sunt nehotarati, sau nu prea ii intereseaza(de ex. cu cadoul dirigintei) ce sa fac?

3 răspunsuri:
| greenmile00 a răspuns:

Faci ceea ce simti, un adevarat lider analizeaza parerile celor din jur, dar nu si le insuseste. Gandeste-te ca tu, ca si sefa de clasa, nu ai autoritate in fata colegilor tai, sub nici o forma, nu esti mai speciala decat ei, ci esti egala cu ei. Tot ceea ce faci tu, este sa ii reprezinti in fata dirigintei, sau a profesorilor. Cand ei au o problema, tu o expui. Nu ai practic nici un drept sa le atragi lor atentia cand este un profesor in clasa. Daca o faci, e un singur rezultat la care sa te astepti, si anume sa iti sara toti in cap laughing intotdeauna cei care fac pe sefii si de fapt si de drept nu sunt, au probleme mari.
Cred ca in primul rand trebuie sa iti studiezi pozitia happy sa intelegi ce anume reprezinta pozitia pe care o ocupi

| Claudion a răspuns:

Eh. cam 50% depinde de colegii(cum sunt ei intelegatori. fac calagie). si 50% cum esti tu vazuta de ei.( buna/rea/ca un model/tocilara) pentru ca daca aproape toti colegii te cred tocilara te-au pus ca sefa sa nu le faci apropouri pe genu, nu mai vorbiti, liniste, taceti,. etc etc ca un sfat personal: nu face niciodata niciunei doamne farsa de 1 aprilie ori doar tu(sefa) ori toti va veti trezi cu o nota surpriza si nu va fi buna...
si despre comportamentul ca sefa e foarte usor. sa sunat de intrare.stai in banca.si pana vine profa scrii pe o foaie ce a facut nicu-joi, ce a facut mitica-marti. ghita a lovit-o pe ioana - luni si lista asta eu dai doamnei diriginte cand aveti dirigentie. e bine pentru tine ca esti fata si nu o sa dea in tine de suparare. cand esti baiat si faci asta. ei bine colegul meu stie mai binelaughing prin asta in timp nu o sa mai faca galagie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Impunati punctul de vedere!