| ๒ü๒ü a întrebat:

Cum argumentez ca,, Desteapta-te romane" este imn?

Răspuns Câştigător
| edytZzza a răspuns:

Cu grija.

2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Nu prea ai cum!
Textul inițial al cîntecului s-a vrut a fi al unei poezii patriotice, la vremea anilor 184 zeci și ceva, și nicidecum al unui imn.
Pe acest text, compozitorul Andrei Mureșianu a conceput o melodie, in tempo di marcia ( marș revoluționar).
Pînă la 1989 acest text și acest cîntec avea un sens cu adevărat patriotic și revoluționar, readus în actualitatea acelor vremi.
Acum nu există, practic, niciun argument în favoarea susținerii textului ca imn de stat al României.
Niște dobitoci de pseudo -patrioți ai anului 1990 au impus României acest text și acest cîntec drept imn de stat al României.
Textul și muzica acelui „Trei culori cunosc pe lume...", al lui Ciprian Porumbescu este de o mie de ori mai îndreptățit de a fi imnul național al României.
Vai de soarta acestei țări, care a încăput pe mîna unor hoți, proști, șarlatani și impostori!

| Maiaaiaia a răspuns:

El un elogiu adus tarii..neamului,istoriei