| SingleForOne a întrebat:

Cum aș putea afla cât la sută sau câți km² pot fi utilizați, în mod realistic, după suprafața acelei țări, cel puțin geografic?

De exemplu, România are suprafața de 238, 397 km², dar aș dori să știu cum pot afla câți km² chiar pot fi utilizabili, din punct de vedere geografic. Mă refer la calculul matematic.

Răspuns Câştigător
| Marcusssss a răspuns:

Procentul de teren care poate fi folosit într-un anumit scop într-o țară depinde de diverși factori, cum ar fi terenul, clima, calitatea solului și acoperirea cu vegetație. În general, procentul de teren care poate fi cultivat în scopuri agricole este considerat ca indicator al cât de mult teren poate fi folosit într-o țară.

Pentru a afla procentul de teren care poate fi folosit într-o țară, puteți împărți suprafața totală de teren arabil a țării la suprafața totală a terenului și înmulțiți rezultatul cu 100.

De exemplu, dacă suprafața totală de teren arabil a României este de 59.790 km², puteți afla procentul de teren care poate fi folosit în scopuri agricole astfel:

Procent de teren arabil = (Suprafața terenului arabil / Suprafața totală a terenului) x 100
Procentul de teren arabil = (59.790 km² / 238.397 km²) x 100
Procent de teren arabil = 25, 09%

Prin urmare, aproximativ 25, 09% din suprafața totală a terenului României poate fi folosită în scopuri agricole. Este important de reținut că acest calcul nu ia în considerare alți factori, cum ar fi urbanizarea, industrializarea și zonele protejate, care pot reduce și mai mult cantitatea de teren disponibilă pentru utilizare într-o țară.

1 răspuns:
| Dandiiiiiiii a răspuns:

Si de ce crezi ca nu poate fi utilizata toata suprafata?
In domenii diverse, fireste.