cami
| cami a întrebat:

Cum as putea avea si eu o exprimare elvata, precum cea a multor useri de pe aici?
Oare, ne nastem cu talentul asta? Credeti ca oricine poate atinge apogeul unui orator intelept?
Si totusi... cum as putea reusi?

Răspuns Câştigător
| Timishan a răspuns:

Nu este nevoie sa atingi "apogeul" unui intelept orator (care orator nu este obligatoriu sa fie si intelept, iar exemplele le poti lua, nu mai departe, dintre politicieni). Da!, intr-o oarecare masura, te nasti cu "apucatura" de-a tine discursuri, de-a vorbi mai pompos, dar acest lucru, ca o diferenta intre indivizi, sta in a fi mai indraznet, mai dezghetat, si a fi mai retras, mai timid (acest aspect din urma putand foarte bine sa fie depasit candva, cumva). Personal, imi face o deosebita placere sa vorbesc si sa scriu cat mai corect, cat mai elevat, pur si simplu pentru propria-mi satisfactie, si nu se trage din faptul ca as fi un mare citit, intelept,... Poate-ti va parea bizar, dar, ...Am prins ceva din epoca lui Ceausescu (am 31 de ani acum), si, neavand mai defel programe in contrapondere cu TVR-ul nostru (la noi in Banat erau doar programe unguresti si sarbesti receptionate cu antenele), fiind la o varsta frageda, una in care personalitatea incepe sa se cizeleza, am prins "drag" surprise de oratorii vremii, si la scurta timp dupa Revolutie, de cum tot trancaneau o multime la TV. tongue In mare, tine de faptul de-a nazui sa fii intr-un oarecare fel. Vrei sa vorbesti si sa scrii elevat?, nu ai nevoie decat de dragu` de-a "poseda" o exprimare cat mai curata si corect romaneste.La mine mai este alimentata tendinta si de indiferenta multora vis-a-vis de Limba Romana.Ma enerveaza efectiv, si ma determina sa fiu si mai fervent in acest sens. Ah!, si, nu trebuie sa-ti fie rusine sa deschizi oricand DEX-ul daca nu stii ceva, iar, atunci cand cineva iti atrage atentia ca nu te-ai exprimat corect, sa nu te superi, ci sa apreciezi, ...Toate acestea pana prinzi gustul de desavarsire in Limba Romana, si restul vine de la sine.Si, un pont, vezi ca daca vei deveni o "intelepciune" a oratoriei, sa te astepti la foaaarte multi dusmani.winking Din propria experienta, iti spun ca te vei detasa de mediocritate, iar cei ce compun majoritatea, ignorantii, te vor vedea o ciudatenie a lumii contemporane, fiindca, in ziua de astazi primeaza sa dai bine cu ce ai de aratat, nu cu ce ai de spus.Vei intelege. Daca-ti asumi riscul de-a fi o banalitate in ochii retrograziior, te felicit!, daca nu, ...sanatate!batting eyelashes Insa, ai un castig pentru linistea ta sufleteasca; Limba Romana corect exprimata scris si oral, iti va ajuta destul de mult intelectul, si prin efectul Domino, vei fi cu interes si deschidere pentru lucruri ce le vezi insignifiante acum.Mult succes in metamorfozarea ce-o cauti constient!, caci dai dovada de maturitate, de ajungerea la un nivel, altul decat cel majoritar. happy thumbs up

31 răspunsuri:
| luvgreen a răspuns:

Nu stiu ce este mai important pentru tine...sa te exprimi neaparat elevat sau sa te exprimi simplu si la obiect astfel incat mesajul sau opinia ta sa fie inteleasa de cat mai multi, de diverse varste si domenii...imi amintesc un citat al unui intelept antic..." sa spunem multe prin cuvinte putine"...