| iolanda17 a întrebat:

Cum ati caracteriza politicianul din ziua de astazi?

Aveti nemultumiri cu privire la cei care ne conduc( cred ca e de prisos intrebarea...)?

Daca, da atunci cum v-ar placea sa fie ei si cum sunt de fapt?

Fundita

2 răspunsuri:
Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Politicianul din ziua de astazi este acelasi care a fost mereu, numai ca astazi comunicarea este mai facila si mai facilitativa, astfel incat tot gunoiul pe care il fac ei, ajunge sa transpire in presa mai rapid. Si reactia oamenilor este mai rapida astazi pentru ca taberele sunt mai apropiate.
Majoritatea politicienilor au standarde duble, vieti duble, fete multe. Majoritatea au o perceptie a realitatii schizotima, asta pentru ca ajungand unde sunt au impresia ca li s-a alocat un rol de zeu si ca sunt eterni- cum sa il creada cel satul pe cel flamand?, cel sanatos pe cel bolnav?

Nu am nemultumiri in ceea ce-i priveste pe conducatori: ei provin din familii de romani, cu o cultura romana si ne reprezinta destul de bine. Faptul ca noi ne certam pe la colturi si nu ne convine nu inseamna nimic atata timp cat nu exista o constiinta colectiva si un spirit de comunitate pentru a schimba ceva. Mi se pare ciudat ca votam gunoaie, insa avem asteptari de Ariel.

Trecand la ultimul punct din intrebarea ta, mi-ar placea ca guvernului nostru sa ii fie frica de popor, nu poporului de guvern pentru ca noi il votam, ei sunt acolo sa ne reprezinte interesele noastre, sunt platiti din banii nostri, din sperantele noastre si dupa ce ii hranim, ei isi bat joc de noi- dar!- o meritam pentru ca acceptam.

| NoGooDy a răspuns:

Un subiect pe măsura mea big grin

Deci da, sunt nemulţumit de politicientii care ne conduc. Nu toţi, vorba lui Tudor Barbu: „Să nu ne vedem cu ei la tribunal". În primul rând, ţara trece printr-o perioadă grea, iar ei sunt mereu îmbrăcaţi la „patru ace", mereu au ceva nou, cum ar fi maşină, o casă et caetera. Nu mai discut de iPad-ul lui Boc laughing În primul rând, mi-ar plăcea să nu mai mintă atâta, să nu facă promisiuni ce nu pot fi realizate, să aibă o ţinută decentă, să ia hotărâri care pot favoriza românii, să se gândească că sunt acolo unde sunt datorită nouă, românilor, să nu facă afaceri dubioase şi profitabile cu statul, de unde mulţi s-au îmbogăţit. Mi-ar plăcea să le pese ceva mai mult de români, de România. Faptul că o ţară întreagă nu îl mai vor pe Băsescu, pe Boc şi cabinetul lui, înseamnă că ori noi suntem cretini şi ei prin asta văd că totul e bine, ori ei sunt incapabili să conducă ţara şi noi avem dreptate. Merg pe a doua variantă. Cam asta e părerea mea.