| alexandra52 a întrebat:

Cum au fost facuti porumbeii de ornament? Cum s-a ajuns la atatea feluri de porumbei? Prin imbinarea caror specii s-au crat porumbeii de ornament?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Se numesc "rase" de porumbei (http://ro.wikipedia.org/wiki/Ras%C4%83_%28biologie%29)
Vei invata la biologie(genetica), in clasele mai mari, despre cum pot fi obtinute pe cale artificiala aceste rase sau subspecii.Procesul de creare a unei noi rase implica munca, pe parcursul a mai multor ani, de selectie si inmultire dirijata a indivizilor din aceiasi specie care se disting prin anumite caracteristici fizice.

3 răspunsuri:
| alexandra52 explică:

*creat.
Am vazut un documentar despre acesti porumbei si nu am inteles cum s-a ajuns la atatea diversitati de porumbei

| alexandra52 explică:

Daca nu te intereseaza si nu stii sa raspunzi la intrebare NU o mai face.

| alexandra52 explică:

Abia am trecut la genetica si va mai dura ceva vreme pana cand le voi intelege. Eram doar curioasa. Mersi.