| oprescudorin11 a întrebat:

Cum considerati afirmatia lui Neagu Juvara(avocat si istoric):
'Romanii sunt singurii din Europa care scuipa pe strada'.

Răspuns Câştigător
| Anonimuserr a răspuns:

Neagu Djuvara este un mare istoric român, poate cel mai mare și în vârstă care l-a avut România. Un om erudit.
Da, în mare parte are dreptate, sunt foarte mulți prost crescuți care fac asta în România pe de o parte.
Pe de altă parte, mi se pare un pic forațată această afirmație. Nu poți spune la modul general, generalizând că toți sunt așa. Nici pe de parte.
Bine, oa firmație pentru a fi siropoasă, trebuie să exagerezi altfel ce farmec ar mai avea.

4 răspunsuri:
| J0B0MAT a răspuns:

Falsa.

| oprescudorin11 explică:

Care sa fie cauza? E lipsa de educatie, reactie naturala impotriva smogului sau mirosurilor fetide, spirit de imitatie, altele?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oarecum falsa. Si aici in Italia scuipa astia dar mai mult batranii

Răspuns utilizator avertizat