| diluana a întrebat:

Cum credeti ca i-am putea impulsiona pe copiii acestei generatii sa citeasca mai mult?

Răspuns Câştigător
Anna
| Anna a răspuns:

Intr-adevar sunt tentatii, dar acestea pot fi controlate si diminuate daca esti parinte desteptwinking Si nu trebuie sa gandim asa.Asta e, daca tehnologia a evoluat trebuie sa avem copiii inculti!? Imi pare rau, as vrea sa fiu de-acord cu tine Andreutz, dar nu pothappy

13 răspunsuri:
| andreutz a răspuns:

Cu riscul de a parea cinic, mie mi se pare deja un lucru aproape imposibil...generatiile care sunt in formare deja sunt impulsionate mult prea mult de era tehnologica in care traim...se pune mult prea mult accent pe tehnologia informatiei, ca sa ma exprim cat mai corect... tentatiile sunt prea mari, iar efectul este ireversibil...se citesc din ce in ce mai putine carti, se considera depasite! si oricat ne-am amagi, nu putem face nimic in aceasta privinta...asta este societatea in care traim.

Anna
| Anna a răspuns:

Nu trebuie sa privim cu atata pesimism viitorul copiilor nostri.Sunt convinsa ca exista solutii prin care-i putem determina, motiva, stimula sa citeasca mai mult.Intr-adevar nu-i putem obliga, dar le putem invoca nenumarate motive pentru care cititul este benefic pentru orice generatie. Le putem da exemplul oamenilor mareti care au ajuns unde au ajuns pentru ca si-au cultivat mintea prin citit.Sunt sigura ca in sensul acesta ii putem ajuta, depinde doar de noi(parintii)! Nu fiti scepticiwinking

Anna
| Anna a răspuns:

Sorry.Am vrut sa spun ca nu trebuie sa privin cu atata PESIMISM viitorul copiilor nostri.

| andreutz a răspuns:

Anna, fara nici o suparare... dar acei "oameni mareti care au ajung unde au ajung pentru ca si-au cultivat mintea prin citit" nu aveau calculatoare la vremea lor...nici televizoare lcd cu playstation...si lista poate continua... pur si simplu nu prea existau tentatii, ce ai fi putut sa faci ca sa pierzi timpul...nu stiu daca mi-am impus corect punctul de vedere...nu cred ca se poate compara... uite un mic exemplu...acum 100 de ani, primeai amenda daca mergeai cu 5 km/h(cu masina)... da, 5! acum iei amenda pentru 60-70 km/h...acum zi-mi tu mie? ce putea sa pateasca bietul om care abia mergea acum 100 de ani si in schimb cati oameni mor in zilele noastre pe sosele? nu intelegi? tehnologia evolueaza, dar nu spre binele nostru... tentatiile sunt din ce in ce mai mari si implicit mai periculoase... poate ca acumm m-am facut mai inteles... sper...

| andreutz a răspuns:

Vezi ca mi-ai rastalmacit vorbele ana...intrebarea se referea la cititul copiilor, nu la cat de culti sunt acestia...eu am precizat doar ca nu se poate face nimic sa se revina la vechea moda...invatatul din citit...si iar citit! dar doar pentru ca aceste generatii nu vor avea aceeasi capacitate de "infuzie" a informatiei din carti, din citit excesiv...asta nu inseamna ca vor fi mai putin culti...trebuie sa ne adaptam si noi la aceasta societate si sa admitem ca exista si alte cai de invatare (mai mult sau mai putin eficiente binenteles). nu vezi ca acum se pune accentul ca totul sa fie cat mai interactiv, sa fie facut din placere? incluzand educatia, binenteles...inchei cu un mic argument, ca sa nu devin prea plictisitor...eu personal (si sunt sigur ca si multi altii), decat sa citesc o carte despre nu stiu ce zona geografica si sa stau sa tocesc apoi, mai bine ma duc direct la sursa...adica la locul respectiv... explorez pe pielea mea si fara sa vreau tot retin ceva si imi intra in cap...si pun pariu ca si tu ai gandi la fel!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sora mea are 19 ani si ii place foarte mult sa citeasca, mie insa nu prea (22 ani) dar imi place sa ma informez de pe net (google e prietenul meu) si sa ma uit la tot felul de emisiuni de cultura generala si nu numai, emisiuni interesante de la care ai ce invata. De ex le puteti recomanda carte Twilight de Stephenie Meyer. S-a facut si film dar cartea e mult mai buna (de fapt sunt 4 carti). Poate le vine pofta de citit happy

| mami a răspuns:

Iti recomand sit-ul cu e-books www.cartiaz.ro
doresc multa si placuta lectura pentru copii acestei generatzii
din pacate parintzii generatziei acesea nu isi mai pot permite sa cumpere carti deoarece sunt inaccesibile multora, ma refer la pretzuri
pe vremea noastra anii 70, cu 17, 50 lei am cumparat cate o carte de Jules Verne, exemplific doar iar kg de zahar era 9 lei

| beba a răspuns:

Luptam pentru o cauza pierduta. Fetele sunt mult prea preocupate sa afle de la altii daca sunt insarcinate iar baietii au multe pustoaice''de prostit''. Daca le sugerezi sa citeasca o carte buna, iti rad in fata...acum mi-am amintit de Buzdugan, care la un momentdat a facut o farsa unui elev de clasa a XII- s-a dat drept inspector scolar, dispus sa ii divulge subiectele de la bac(contra unei sume pe care respectivul o propusese in realitate)...''scrie acolo, ba ma leshi ca vine les pe pres''...baiatul a scris si a mai si repetat subiectul.ghici cine era autorul? Eminescuhee heeNu cred ca ii mai intereseaza sa citeasca. o fata spunea( tot la radio) ce e asta obama?( era parca ceva reteta dictata de Buzdugan)vai si amar!

eileen
| eileen a răspuns:

Parintii sunt de vina. Ii obligi pur si simplu sa citeasca macar un capitol pe zi, pana dau de gustul cititului. Probabil metoda asta o sa ii scarbeasca si nu vor mai citi niciodata, dar nu poti stii pana nu incerci. Eventual, sunt carti audio, cel mai bine e sa ii inveti de mici sa citeasca, sa nu ii lasi la calculator cand sunt mici, decat cand sunt la scoala si au nevoie de internet pentru lectii, iar la televizor se pot uita la desene animate, emisiuni pentru copii, informative. De asemenea, mergeti cu ei la muzee, teatru pentru copii, evenimente destinate lor, trimiteti-i la centre de dans, pictura, sport, orice in afara de calculator, messenger, gagicareli, anturaje nepotrivite. Puneti-le reviste educative in brate, carti cu povesti, aventuri si sigur se vor disciplina singuri.

| sincclaire a răspuns:

Eu cred ca doar trebuie sa le deschidem mintea si sa le aratam ca noi, acum 15 ani nu am avut acces la internet dar am avut acces la informatii prin citit. Cred ca unii dintre noi chiar au ajuns destepti prin chesti asta... laughing

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Prin exemplul personal, in primul rand, si o abordare pozitiva, cu exemplificari multiple, de gen "Ai carte, ai parte!", etc...

| N538961518 a răspuns:

Nu putem.Care o sa doreasca o sa citeasca singuri fara a fii impulsionati.

| claudya a răspuns:

fa un program cu ei si in fiecare zi sa citeasca doar cateva randuri...si tot asa...tot mai mult si poate vei reusi daca perseverezi... bafta