Abh
| Abh a întrebat:

Cum credeti ca va reusi Ministerul Invatamantului sa asigure cadre didactice si sali de clasa pentru copiii din clasa 0?

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

La fel cum va reusi sa asigure si pentru clasa a IX-a, peste 4 ani.
Ministerul asta super-inteligent, produce (as folosi alt cuvant, dar nu ma lasa robotelul) idei din astea luminoase fara sa-si mai dea osteneala sa gaseasca si solutii de aplicare.
Pe principiul "noi muncim, nu gandim", arunca ideea si apoi lasa celor de la nivelurile "inferioare" bucuria de a gasi solutii.
Si, pana la aparitia clasei 0, sa vezi circul dracului la primavara, in saptamana dinainte de vacanta de Paste. Aia de-a botezat-o "Scoala altfel" si care presupune activitati care, in mare parte, solicita cheltuieli din partea parintilor. Sunt foarte multi parinti care nu-si permit aceste cheltuieli iar, pe de alta parte, elevii sunt obligati sa participe la acele activitati.
Incurca-i, drace!

7 răspunsuri:
| NuDauFunda a răspuns:

Desi n-am inteles ce inseamna clasa 0, indraznesc totusi sa-mi dau cu parerea...simplu, nu va reusi, despre orice ar fi vorba.

| dana85 a răspuns:

Reglementarile legale exista, dar in institutia noastra nu este nici spatiu, nici conditii pentru a integra o categorie de varsta de 5-6 ani, respectiv bucatarie, sala de mese, dormitor si nici cadre specializate. Ex :asistenta medicala ajunge o data pe saptamana, ar trebui sa le fie asigurata permanent asistenta medicala. Noi incepem de la coada, implementam sistemul si abia dupa aceea creem conditiile pentru a fi functional.

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru dana85):

Tu ai idee ce-i aia clasa 0? Ce treaba are bucataria si dormitorul? Clasa 0 nu e cresa.

| dana85 a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Chiar cred ca am idee.Tu cunosti particularitatile psihologice ale unui copil de varsta prescolara. Stii ce nevoi are?( LA PROGRAM PRELUNGIT E NEVOIE DE ASIGURAT MASA SI SOMN)

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru dana85):

Clasa 0 NU are program prelungit. Intamplator, lucrez, in momentul asta, cu copii de clasele III-VIII, intr-o scoala unde exista si gradinita si stiu exact ce inseamna clasa 0. Si nu din auzite, ci din discutiile interminabile din Consiliul de Administratie, discutii care se refera EXACT la modul in care vom organiza, de la anul, clasa 0.

| dana85 a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Intamplator lucrez si eu, iar unitatea noastra functioneaza ca alternativa Step by Step. Stii ce presupune asta?

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru dana85):

Eu ma refeream strict la invatamantul de stat, obligatoriu si GRATUIT si, mai ales, traditional. Pentru ca majoritatea covarsitoare a copiilor de varsta scolara este cuprinsa in acest tip de invatamant. Cei de la Step-by-step sunt cateva exceptii.