| SilentHunter a întrebat:

Cum decurge inscrierea la facultate? Imi poate explica cineva va rog cum decurg fazele de inscriere? Spre exemplu eu vreau sa ma inscriu la Cadastru si la AR daca din prima faza nu sunt acceptat la Cadastru dar la AR sunt acceptat si vreau sa astept a doua faza trebuie sa fac ceva? Trebuie sa anunt undeva sau sa imi retrag vre un dosar, sau pur si simplu astept?

1 răspuns:
| raluk27 a răspuns:

Te uiti pe calendarul admiterii.
In perioada de... se fac inscrierile.
Depui dosarul la ambele facultati. Unul din dosare trebuie sa cuprinda diploma de bac in original, iar facultatea respectiva iti va elibera o adeverinta cum ca originalul se afla la ei (ca sa te poti inscrie in mai multe locuri).
Apoi, urmeaza dupa caz, concursul de dosare sau examenul. Dupa afisarea rezultatelor si daca ai fost declarat admis, te prezinti sa iti confirmi locul.
Daca doresti sa renunti, ca ai ales alta facultate, iti retragi dosarul.