| 48deOre a întrebat:

Cum definiti cultura americana?

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Superficială, așa o definesc.

| dullcat a răspuns:

Buna.Ca si in alte tari, cultura, cu semnificatia ei propriu zisa, aproape ca e moarta, in schimb se observa cu ochiul liber ca bubuie consumerismul, noua,, cultura'' dominanta.Iar asta e cat se poate de trist nu numai din punct de vedere financiar, ci si spiritual etc.

| relian a răspuns:

Fiecare tara are cultura ei, indiferent cine, ce a facut, a dres.
Chiar daca America a fost formata de englezi, nu inseamna ca cultura noii tari formate era ca si cea engleza.E o alta tara, un alt pamint, alti oameni care conduc, asta este f important.Cei care au format America erau oameni cu alte viziuni decat cei care conduceau Anglia la vremea aia, ca urmare ajunsi aici, si-au facut tara, unde au dat friu liber gindurilor lor, pentru ca in Anglia nu o puteau face.
Apoi au venit aici oameni din mai multe tari, fiecare cu datinile, obiceiurile lor, cu gindirea lor, dar au trebuie sa se plieze pe ce era, sau este aici.

Deci cultura america este una buna, una cit de cit mai apropiata de OM decat in restul lumii.
Deci nici pomeneala de mix ce spun unia, cultura americana este data de cei care au format America, iar acei oameni, cum am spus mai sus, erau englezi, de aia nemultumiti de ce era in tara lor, asa au ajuns aici si au putut sa se manifeste.

Restu ca is imigranti, ca mai vin si acum, aia e alta poveste, toti se supun gindirii americane laughing
Dupa ce ajungi aici, stai o vreme, o sa constati, asta daca vrei, daca esti curios, ca asa trebuie sa fie o tara, asa trebuie sa fie relatiile dintre oameni si ce o sa mai observi.

Care mixtura a cui? De era mix, era un balamuc, fiecare tara europeana are alta cultura, aici nu avem culturi din Europa, care tara are de acolo are ceva apropiat de americani?

Cultura americana este unica, pentru ca tara a fost formata pe baze umane, nu feudale asa cum s-a intamplat in restul lumii.
Sa plecat de la ideea ca toti sintem oameni, ca toti avem aceleeasi drepturi, pe gindirea asta sa mers si inca se merge, desi mereu au fost tendinte dea feudaliza si pe aici ce se poate laughing

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

-Impuscaturi in scoli
-Clatite la micul dejun
-Rate de o viata ca ai fost odata la spital

| Kren a răspuns:

Plină de kitsch și de copy-paste-uri după cele europene.
Nu știu dacă putem vorbi de cultură americană (mă refer strict la USA, nu la America Latină), este o țară ce are la bază coloniști europeni cu propriile mentalități, obiceiuri, tradiții. Dpdv cultural aș privi-o mai degrabă ca un mix din toate astea.

Răspuns utilizator avertizat