| ionut1816 a întrebat:

Cum despartim o fraza in propozitii si cum ne dam seama cum sa numerotam propozitiile? de exemplu intr-o fraza avem : prop 1, 2,3,4,5,6,4,8 de unde stiu cand se repeta propozitia 4?

Răspuns Câştigător
| alexandra1987 a răspuns:

De obicei ai atâte propoziţii câte predicate ai, însă fii atent la cele intercalate. adică o parte de propoziţe este desparţită de predicatul ei prin introducerea alteo propoziţii. oricum acum la scoala nu cred ca va da mai mult de 4 sau 5 propoziţii

1 răspuns:
| BlackAngel33 a răspuns:

Dupa numarul de predicate.