| MaNumescCumDoresc a întrebat:

Cum devii un om manierat si educat?

Răspuns Câştigător
| Paulaaaaaaaaaa a răspuns:

Trebuie sa ai ambitie pentru a-timschimba comportamentul!
Primul lucru pe care trebuie sa-l faci este sa-ti cumper o carte "codul bunelor maniere", cauta pe www.booklet.ro, si incearca sa respecti ceeace scrie acolo, nu comenta, nu mai vorbi porcos, vei iesi in fata golanilor vei iesi nu in fata unui intelectual!

12 răspunsuri:
| unknownn a răspuns:

La restaurant iti bagi degetele in nas, urechi, mananci cu mana... cam asa se comporta un om manierathappy

| Paulaaaaaaaaaa a răspuns (pentru unknownn):

El a cerut ajutor unor persoane care sunt in stare s-o faca, iar tu nu esti!
Îi spui sa faca ceeace faci si tu?

| unknownn a răspuns (pentru Paulaaaaaaaaaa):

Nu, ii spun ceea ce faci tu.

| Paulaaaaaaaaaa a răspuns (pentru unknownn):

Nu mai are rost sa mă mai cobor la nivelul tău!

| unknownn a răspuns (pentru Paulaaaaaaaaaa):

Corect,nu mai are rost sa ma cobor la nivelul tau.

| QUM a răspuns:

Citesti codul bunelor maniere si abracadabra " manierat si educat " ca prin minune laughing

| PedoBarbie a răspuns:

Având codul bunelor maniere.
Pe curând!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citesti codul bunelor maniere / mai intrebi de parintii din cand in cand sa se uita la gesturile tale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Ca să devii un om manierat ai nevoie întâi de "cei șapte ani de acasă", adică de educația în familie. Dacă însă familia are o educație sumară, iar la școală înveți mai multe rele decât bune, în privința manierelor, rămâne să te autoeduci. Pentru asta trebuie dorința de a fi mai bun și voința de a face ceva pentru asta. Ce să faci? Citești norme de comportare și, mai ales, te străduiești să le aplici în orice împrejurare. Observi oamenii și îi imiți pe cei a căror comportare manierată vezi că e admirată de majoritatea. La fel și cu personaje din cărți sau din filme.
Te invit pe un site unde sunt mai multe articole despre cum ne comportăm în diferite ocazii. Periodic, la acea rubrică mai apare câte un nou articol, așa că urmărește-o în timp.
http://www.lecturirecenzate.ro/zina-spune/educatie/
Succes!

| xBya a răspuns:

Renuntand la apucaturile de animal si la cuvintele vulgare.

| TheBlackAng3l a răspuns:

Citind Codul Bunelor Maniere si respectandu-le, normal. big grin

| TrooololololololoJR a răspuns:

Daca esti catel esti manierat si educat, intelegi tu?